niemieckie prawo kontraktowe – niemiecko-polskie umowy- deutsch polnische Verträge

niemieckie prawo kontraktowe – niemiecko-polskie umow

deutsches Vertragsrecht – deutsch polnische Verträge

Polskie firmy, które szukają kontaktów handlowych z niemieckimi firmami, spotykają się często z problemem, iż niemiecka firma powołuje się na swoje ogólne warunki handlowe i w żadnym wypadku nie chce, by stosunek umowny był poddany regulacjom prawa polskiego.  Czasami obie strony (niemiecka firma, jak i polska) stosują ogólne warunki handlowe, czasami  obie strony nie mają żadnych takich warunków i nie uzgadniają także właściwego prawa i właściwości sądu.

Wszystkie te sytuacje niebezpieczne dla polskiego przedsiębiorcy /polskiej firmy.  Z międzynarodowych stosunków handlowych wynikają bowiem często spory prawne. Powodem takiego stanu rzeczy jest odmienna kultura podejścia do przedsiębiorstwa, jego prowadzenia itd.

Niemiecko-polskie spory prawne stają się tym droższe, o ile strony wcześniej nie zapewniły prawnego bezpieczeństwa. Wskazuję tu tylko na UN-Kaufrecht, CMR,polskie  międzynarodowe prawo prywatne i niemieckie międzynarodowe prawo prywatne. Wszystkie te regulacje są wielu przedsiębiorcom nieznane, co może okazać się bardzo niebezpieczne, ponieważ należy mieć na uwadze różne terminy zawite.

Strony powinny myśleć również o egzekucji roszczenia, ta bowiem inaczej przebiega w Niemczech i w Polsce. Także w tym zakresie poprzez przemyślane skonstruowanie umowy można zapobiec przyszłym nieporozumieniom i zaoszczędzić ewentualne koszty.

W ramach prowadzonej kancelarii zajmujemy się umowami niemiecko-polskimi i sporządzaniem umów regulujących niemiecko-polskie stosunki prawne.

 

Adwokat Niemcy

niemiecki Prawnik Andreas Martin Berlin-Stettin-Löcknitz

Reklamy

5 Responses to niemieckie prawo kontraktowe – niemiecko-polskie umowy- deutsch polnische Verträge

  1. […] Umowa ta jest uregulowana w przepisach niemieckiej ustawy Handelsgesetzbuch (HGB), która reguluje sprawy takie, jak: określenie zadań, odpowiedzialności, czy płatności. […]

  2. […] przedziale czasu, tj. między przyjęciem a dostarczeniem towaru. Zgadza się to z założeniami niemieckiego prawa kontraktowego. Konieczne jest, by przy zawieraniu umowy pamiętać o […]

  3. […] Prawo niemieckie przewiduje różne typy najmu, do których stosuje się odpowiednie przepisy, głównie niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB), ale również np. ustawy o ochronie lokatorów (Mieterschutzgesetz). Najem lokalu może być również regulowany przez odrębne przepisy, ze wzg. na jego charakter, tzn. czy służy do celów mieszkaniowych, czy też do innych. Do umowy najmu stosuje się dodatkowo ogólne warunki umów (AGB) czy też przepisy prawa kontraktowego. […]

  4. […] Niemieckie prawo kontraktowe – niemiecko-polskie umowy- deutsch polnische Verträge […]

  5. […] dość częstych umów o dzieło w Niemczech są m.in. usługi budowlane, naprawy, usługi rzemieślnicze czy […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: