Wie viel kostet ein deutscher Rechtsanwalt- Koszty adwokackie w Niemczech.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy przez niemieckiego adwokata? Koszty adwokackie w Niemczech.

Adwokat Niemcy

Wielu Polaków jest zdania, iż niemieccy adwokaci mają szczególnie wysokie stawki. Tak jednak nie jest.

1. ustawa o wynagrodzeniu  adwokatów- ustawa o stawkach niemieckich adwokatów

Stawki niemieckich adwokatów są ustalone przez prawo. Mianowicie przez  ustawę o wynagrodzeniu adwokatów (w skrócie RVG). Są tam określone stawki wszystkich działań adwokackich. Od opłaty za poradę, przez pozasądową reprezentację w Niemczech do postępowania sądowego przed niemieckimi sądami. Opłaty te obowiązują w każdym postępowaniu w Niemczech tj. w postępowaniu cywilnym, celnym, karnym, wykroczeniach,  administracyjnym,  oraz gospodarczym.

2. Minimalne stawki niemieckich adwokatów

Der Rechtsanwalt in Deutschland muss wenigstens die Gebühren nach dem RVG nehmen. Adwokat w Niemczech nie może zażądać niższej stawki niż ta, która została określona w ustawie.  Wmóg ten odnosi się przede wszystkim do postępowania przed sądem.  Odnośnie postępowania pozasądowego oraz porad prawnych można ustalić niższą stawkę, co nie jest jednak praktykowane.  Pobieranie   za usługii prawne niższych  stawek niż określonych w ustawie pociąga za sobą problemy w izbie adwokackiej.  Z tego względu adwokaci w Niemczech są bardzo powściągliwi jeżeli chodzi o negocjacje na temat ich wynagrodzenia.

Dlatego bezesnsowne jest telefonowanie po wielu kancelariach adwokackich, w celu uzgodnienia kosztów reprezentacji w postępowaniu sądowym.  Stawki te co do zasady w każdej kancelarii są jednakowe.

3. Windykacja w Niemczech

Również jeżeli chodzi o windykację  nie znajdzie się w Niemczech adwokat, który zajmie się sprawą, za  tzw. wynagrodzenie od wygranej sprawy. Wynagrodzeniew zależności od wygranej sprawy jest w Niemczech tylko w nielicznych przypadkach możliwe.

4. Czy  możliwe jest pobranie wyższej stawki niż określona w ustawie?

Niemiecki adwokat zobowiązany jest zażądać za swoją działalność stawkę wco najmniej takiej  wysokości jaka została określona w ustawie o wynagrodzeniu adwokackim. Ma jednak pełne prawo zażądać więcej. Przede wszystkich w sprawach gospodarczych czy karnych   adwokaci niemieccy pobierają wyższe stawki niż określone w ustawie.

Jeżeli znajdą Państwo jednak adwokata, który podejmie się prowadzenia Państwa sprawy za wynagrodzeniem niższym niż określone w ustawie, czego my w żadnym wypadku nie uczynimy,  powinni Państwo być bardzo ostrożni, gdyż musi być tego jakiś powód. Nie znam żadnego poważnego adwokata, który podjąłby się prowadzenia sprawy za stawkę niższą niż określona w ustawie o wynagrodzeniu adwokackim.

Rechtsanwalt A. Martin – niemiecki Prawnik

Reklamy

One Response to Wie viel kostet ein deutscher Rechtsanwalt- Koszty adwokackie w Niemczech.

  1. […] na wygraną. Jeżeli strona przeciwna przegra spór, będzie musiała pokryć koszty sądowe i koszty pomocy niemieckiego prawnika. Zdarza się jednak, że od pozwanego, który przegrał proces, nie można wyegzekwować zwrotu […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: