Zdolność prawna w prawie niemieckim – Rechtsfähigkeit im deutschen Recht

Zanim będzie można stwierdzić, czy ma się w stosunku do innej osoby jakieś roszczenia, czy też jest się osobą, wobec której ktoś inny może mieć roszczenie, należy rozważyć jak w danym przypadku wygląda kwestia zdolności prawnej, zdolności do czynności prawnych czy zdolności deliktowej. Niemieckie prawo dotyczy w tej kwestii tylko obywateli niemieckich, a w stosunku do obcokrajowców pozostawia problem uregulowania prawu państwa pochodzenia.

Zdolność prawna jest to zdolność bycia (stania się) podmiotem praw i obowiązków, jakie wynikają z czynności prawnej. Podmiotami praw i obowiązków są:

  • osoby fizyczne- to znaczy ludzie, bez względu na wiek i stan umysłu. Co do zasady zdolność prawna zaczyna się już od urodzenia (§ 1 BGB), ale wyjątkowo jeszcze przed urodzeniem (w przypadku spraw spadkowych. Zdolność prawna osób fizycznych trwa aż do śmierci;
  • osoby prawne prawa prywatnego- od momentu wpisu do odpowiedniego konstytutywnego rejestru, np. do Handelsregister, aż do likwidacji. Osoby te muszą mieć odpowiednią formę, jaką przewiduje ustawa. Wyróżniamy tu m.in.: stowarzyszenia (e.V.), spółki akcyjne (AG), spółki zo.o. (GmbH), spółdzielnie (eG);
  • osoby prawa publicznego- jak np. fundacje prawa publicznego.

Prawo niemieckie wyróżnia również całą serię podmiotów, których zdolność prawna jest ograniczona (np. spółki komandytowe), a także takie, które w ogóle jej nie mają.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Reklamy

One Response to Zdolność prawna w prawie niemieckim – Rechtsfähigkeit im deutschen Recht

  1. […] Adres URL: Zdolność prawna w prawie niemieckim – Rechtsfähigkeit im deutschen … […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: