Odszkodowanie według prawa niemieckiego/ Entschädigung nach dem deutschen Recht

Każda osoba, która została poszkodowana w wyniku czynu, który jest czynem bezprawnym, dokonanym przez instytucję publiczną w Niemczech, może mieć roszczenie wobec sprawcy. Dąży się tym samym do naprawienia szkód na zdrowiu czy szkód gospodarczych. Odszkodowania domagać się mogą również członkowie najbliższej rodziny. Prawo niemieckie przewiduje takie uregulowanie w specjalnej ustawie- Gesetz über die Entschädigung für Opfer von Gewalttaten.

Wniosek o przyznanie należy wnieść jak najszybciej po powstaniu zdarzenia, w którym doszło do powstania szkody. Nie trzeba czekać do momentu, kiedy organy państwowe rozpoczną postępowanie.

Roszczenie poszkodowanego, które w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu może prowadzić do przyznania przez państwo niemieckie renty, zależne jest od powstania uszkodzenia cielesnego lub psychicznego. Przykładem takiej sytuacji mogą być nadużycia czy wyjątkowo brutalne aresztowanie przez niemiecką policję.

Przedmiot odszkodowania może zależeć od statusu pokrzywdzonego- inny przewidziany jest dla osób stale przebywających w Niemczech, a inny dla turysty, któremu przysługiwać może tylko jednorazowe świadczenie.

Mimo że postępowanie sądowe w tych sprawach jest darmowe, z powodu zawiłości procedur postępowania, zaleca się skorzystanie z pomocy niemieckiego prawnika. Jego skuteczność może bardzo wyraźnie przekładać się na wysokość przyznanego zadośćuczynienia.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Reklamy

5 Responses to Odszkodowanie według prawa niemieckiego/ Entschädigung nach dem deutschen Recht

  1. […] stwierdza, że osoba zwolniona z odpowiedzialności na podst. innych przepisów, musi zapłacić odszkodowanie, jeśli żadna osoba trzecia tego nie zrobiła. Robi to do takiej wysokości poniesionych strat, […]

  2. […] Jeśli sam dłużnik przyczynił się do zaistnienia okoliczności, w której świadczenie stało się niemożliwe (np. zburzył dom, który miał sprzedać), możliwe jest wyciągnięcie wobec niego konsekwencji – drugiej stronie czynności może przysługiwać roszczenie o odszkodowanie. […]

  3. […] więcej: Odszkodowanie w prawie niemieckim, Niemożność świadczenia, Unieważnienie umowy, AGB – ogólne warunki […]

  4. […] W przypadku nieprawidłowego powołania się na samopomoc nie wyklucza się obowiązku odszkodowawczego. […]

  5. Janusz pisze:

    Wczoraj 16 letni chłopak klucac się ze znajomym skopał moje auto. Mam na to 3 świadków ( ich dane ) a także dane sprawcy . Natychmiast po zaistniałej sytuacji została powiadomiona policja która przyjęła zeznania lecz stwierdziła że nic nie może zrobić bo jest to sprawa cywilna i musimy kontaktować się z prawnikiem i próbować odzyskać od sprawcy chociaż zwrotu kosztów naprawy . ( Do wymiany jest błotnik i wogole drzwi się nadają do klepanie i malowania bo się nie otwierają ) w tym tygodniu adwokat kazał jechać na wycenę naprawy.. ale powiedział nam że może być tak że nawet on ani jego rodzice nie zwrócą nam kosztów naprawy bo mogą stwierdzić że ich nie stać . Czy może być tak że sprawcą będzie bezkarny i nikt nie zwróci nam za naprawę ? Dodam że sytuacja dzieje się w Niemczech tu mieszkam z żoną i dzieckiem a sprawcą jest Niemce i nawet mieszka w naszym bloku. I nigdy z nim nie miałem do czynienia ani nie byłem w żadnym konflikcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: