Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim– cz. 1

Zasadą jest, że po rozwodzie byli małżonkowie mają sami obowiązek zadbać o swoje utrzymanie ( Grundsatz der Eigenverantwortung ).

Prawo niemieckie przewiduje jednak sytuacje, w których mimo rozwodu wobec drugiego małżonka może przysługiwać roszczenie o utrzymanie. Dzieje się tak wyłącznie w przypadkach, gdy taka osoba nie jest sama w stanie ponosić kosztów utrzymania, zgodnie z przepisami BGB (niemieckiego kodeksu cywilnego).

Rozwiedziony małżonek może domagać się od drugiego alimentów z powodu opieki lub wychowywania wspólnego dziecka. Może ich żądać na co najmniej trzy lata od urodzin dziecka. Okres ten jednak przedłuża się tak długo, jak jest to słuszne ze względu na interes dziecka. Okres, w którym można domagać się alimentów przedłuża się również, jeśli jest to słuszne ze względu na opiekę nad dzieckiem, zarobkowanie w małżeństwie, jak i długość trwania małżeństwa.

Rozwiedziony małżonek może domagać się alimentów także dla siebie, jeśli w czasie rozwodu, zakończenia opieki lub wychowania wspólnego dziecka lub odpadnięcia innych przyczyn dla alimentacji (np. ze względu na chorobę), ze względu na wiek nie jest już zdolny do zarobkowania.

Kolejną przyczyną dla ustanowiena obowiązku alimentacji są choroba, kalectwo, jak i ułomność organizmu. Jeśli w czasie rozwodu, zakończenia opieki lub wychowania wspólnego dziecka, a także zakończenia edukacji lub przeszkolenia czy w momencie odpadnięcia przyczyn dla alimentacji w celu uniknięcia zbytniej różnicy w poziomie życia (Aufstockungsunterhalt), były małżonek nie jest zdolny do zarobkowania ze względu na wymienione już: chorobę, kalectwo czy jakąś ułomność organizmu, może on domagać się dla siebie alimentów.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej: Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz.2, Alimenty – zastosowanie prawa niemieckiego, Rozwód według prawa niemieckiego, Rozwód w Niemczech – przesłanki, Koszty rozwodu w Niemczech, Władza rodzicielska według prawa niemieckiego,Separacja w prawie niemieckim, Alimenty – zastosowanie prawa niemieckiego, Rozwód w Niemczech.

Reklamy

5 Responses to Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim– cz. 1

  1. […] również: Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 1, Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 2, Rozwód według prawa […]

  2. […] również: Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 1, Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 2, Rozwód według prawa niemieckiego, […]

  3. […] również: Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 1, Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 2, Rozwód według prawa niemieckiego, […]

  4. […] również: Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 1, Podstawy obowiązku alimentacji w prawie niemieckim – cz. 2, Rozwód według prawa niemieckiego, […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: