Zwłoka dłużnika wg prawa niemieckiego – Schuldnerverzug

Zwłoka dłużnika jest innym przypadkiem, kiedy nie dochodzi do spełnienia świadczenia w sposób, w jaki to zostało ustalone w umowie. Różni się jednak od niemożliwości świadczenia, ponieważ w przypadku zwłoki, spełnienie świadczenia w większym stopnie zależy od dłużnika.

Do zwłoki dochodzi np. w sytuacji, gdy obie strony umówiły się co do sprzedaży jakiegoś przedmiotu, a sprzedający miał go dostarczyć nabywcy w określonym terminie (nie doszło do przekazania w momencie zawierania ważnej umowy). Jeśli dłużnik nie świadczy na wezwanie wierzyciela, które następuje po określonym terminie płatności, popada w zwłokę. Wierzyciel może domagać się świadczenia oraz ma możliwość doręczenia nakazu zapłaty dłużnikowi.

Ustawa przewiduje jednak przypadki, w których upomnienie nie jest potrzebne. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy dłużnik na poważnie i definitywnie odmawia spełnienia świadczenia (np. zapłacenia określonej sumy pieniędzy).

Dłużnik świadczenia pieniężnego popada w zwłokę, jeśli w przeciągu 30 dni po terminie płatności i doręczeniu rachunku nie spełnia świadczenia. Ten przepis ma jednak zastosowanie wobec konsumenta tylko, jeśli na taki skutek zostało wskazane np. na rachunku. Jeśli czasu doręczenia rachunku nie da się określić z pewnością, dłużnik (który nie jest konsumentem) popada w zwłokę po 30 dniach od terminu płatności i otrzymania świadczenia przeciwnego.

Dłużnik nie popada w zwłokę , jeśli do spełnienia świadczenia nie dochodzi w skutek okoliczności, za które ten nie ponosi odpowiedzialności.

Założeniami zwłoki dłużnika są więc:

  1. brak świadczenia, mimo że dłużnik był do niego zobowiązany i mógł je spełnić;
  2. świadczenie musi być wymagalne – np. dłużnik nie popadnie w zwłokę, jeśli wierzyciel będzie domagać się zapłaty kilka dni przed umówionym terminem;
  3. upomnienie(o ile jest ono konieczne)- dłużnik co do zasady musi być najpierw upomniany, ponieważ dopiero po otrzymaniu upomnienia może on popaść w zwłokę.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Zobacz więcej: Odszkodowanie w prawie niemieckimNiemożność świadczeniaUnieważnienie umowyAGB – ogólne warunki umów.

Reklamy

2 Responses to Zwłoka dłużnika wg prawa niemieckiego – Schuldnerverzug

  1. […] więcej:  Zwłoka dłużnika, AGB – ogólne warunki umów, Unieważnienie umowy, Umowa o dzieło, Umowa spedycji wg prawa […]

  2. […] się więcej: Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: