Tytuł wykonawczy wg prawa niemieckiego – Vollstreckungstitel

Tytuł wykonawczy jest prawnym wezwaniem do zapłaty czy też do określonego zachowania (np. wydania rzeczy), znoszenia czegoś czy zaniechania. To właśnie tytuł wykonawczy jest jednym z warunków dopuszczalności egzekucji przymusowej.

Najważniejszymi tytułami wykonawczymi są: wykonalne wyroki, postanowienia, nakazy czy ugody sądowe.

Tytuł wykonawczy musi ściśle określać strony, tzn. wierzyciela i dłużnika, treść, rodzaj oraz zakres świadczenia, którego tytuł dotyczy. Jeśli z tytułu nie wynikałoby jasno, do czego dłużnik jest zobowiązany, nie może on być podstawą egzekucji.

Dłużnik może wnosić przed sądem (przed Amtsgericht lub Landgericht) o to, że egzekucja nie przysługuje z określonego tytułu.

Podstaw prawnych wydania tytułu wykonawczego jest wiele. Zalicza się do nich m.in.: Zivilprozessordnung (ZPO), ustawy takie jak: Sozialgerichtsgesetz, Zwangsversteigerungsgesetz, czy rozporządzenia jak np. Insolvenzverordnung.

Egzekucja w Niemczech zagranicznego (np. polskiego ) tytułu wykonawczego, którego podstawą jest wyrok sądu, jest dopuszczalna tylko wtedy, jeśli wyraźnie przewiduje to ustawa niemiecka. Dzieje się tak tylko, gdy wyrok stał się wykonalny zgodnie z prawem państwa, w którym został wydany. Uznanie zagranicznego wyroku może być jednak wyłączone.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej: Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość świadczenia.

Reklamy

2 Responses to Tytuł wykonawczy wg prawa niemieckiego – Vollstreckungstitel

  1. […] Dowiedz się więcej: Egzekucja w prawie niemieckim cz. 1, Ugoda- jak uniknąć postępowania egzekucyjnego, Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość świadczenia, Tytuł wykonawczy wg prawa niemieckiego. […]

  2. […] Dowiedz się więcej: Egzekucja w prawie niemieckim cz. 1 , Egzekucja w prawie niemieckim cz. 2, Ugoda- jak uniknąć postępowania egzekucyjnego, Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość świadczenia, Tytuł wykonawczy wg prawa niemieckiego. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: