Spółka komandytowa prawa niemieckiego (Kommanditgesellschaft – KG) cz.1

Spółka komandytowa jest spółką osobową, którą tworzą dwie lub więcej osób fizycznych albo prawnych i operują pod wspólną firmą. Jedna z osób musi w niej komandytariuszem (Kommanditist), a inna komplementariuszem (Komplementär).

Odpowiedzialność komandytariusza (-y) ograniczona jest do wysokości wkładu, jednak już komplementariusz odpowiada całym swym majątkiem.  W przypadku jeśli wkład ten nie spełnia swej roli, dopuszcza się osobistą odpowiedzialność komandytariusza (-y) do określonej sumy gwarancyjnej ( Haftsumme ). Wspólnicy odpowiadają za spółkę już od momentu podjęcia działalności, a nie dopiero od wpisu do rejestru.

Podstawa prawna dla spółki komandytowej znajduje się w większej części w niemieckiej Handlesgesetzbuch ( HGB ).

Kapitał własny spółki jest wnoszony przez wspólników w formie wkładu. Ustawa nie określa wysokości minimalnej wysokości tego wkładu. Każdy ze wspólników ma udział w łącznym majątku spółki.

Spółka komandytowa w Niemczech musi być wpisana do rejestru ( Handelsregister ), a wpis taki ma charakter deklaratoryjny (stwierdza tylko istnienie spółki), ponieważ sama spółka powstaje wcześniej. Ujęte w nim muszą być również wszelkie zmiany wspólników, firmy czy siedziby. Znajduje się w nim również informacja o sumie gwarancyjnej.

Co do zasady do prowadzenia działalności upoważniony i zobowiązany jest odpowiadający osobiście komplementariusz. Może on reprezentować spółkę samemu. Komandytariusz jest z założenia wyłączony z prowadzenia działalności i nie mają uprawnienia do reprezentowania spółki komandytowej prawa niemieckiego. Umowa może jednak przewidywać istnienie pewnych praw komandytariusza.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Zobacz więcej: Niemieckie prawo handlowe, niemieckie prawo gospodarcze, Założenie spółki akcyjnej w Niemczech, Założenie GmbH w Niemczech, Odpowiedzialność wspólników sp. zoo prawa niemieckiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: