Skutki prawne przedawnienia w prawie niemieckim– Rechtsfolgen der Verjährung

Niemiecki kodeks cywilny (BGB) w tytule poświęconym przedawnieniu przewiduje różnoraki skutki prawne, jakie wywołuje przedawnienie.

Według paragrafu 214 BGB, jeśli zobowiązanie zostało przedawnione, dłużnik nie jest zobowiązany do spełnienia świadczenia: „Nach Eintritt der Verjährung ist der Schuldner berechtigt, die Leistung zu verweigern.”

Jeśli jednak dłużnik spełnił świadczenie, mimo że było ono już przedawnione, nie może on żądać jego zwrotu, nawet jeśli nie wiedział, że świadczenie to było już przedawnione. To samo dotyczy przypadku umownego uznania świadczenia czy poręczenia majątkowego dłużnika. W interesie dłużnika jest więc pilnowanie terminów, ponieważ może to korzystnie wpłynąć na jego sytuację prawną.

Przedawnienie nie zawsze wyklucza potrącenia i dochodzenia prawa retencji. Z przedawnionym roszczeniem można potrącać, jeżeli w momencie, gdy roszczenie to jeszcze się nie przedawniło, istniała podstawa do takiego potrącenia.

Przedawnienie roszczenia, dla którego ustanowiono hipotekę, hipotekę morską lub prawo zastawu nie przeszkadza w zaspokojeniu wierzyciela z obciążonych przedmiotów.

Jeżeli dla zabezpieczenia roszczenia ustanowiono inne prawo, nie można domagać się jego zwrotu ze względu na przedawnienie roszczenia, którego spełnienie to prawo zabezpiecza. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy tym „zabezpieczającym” prawem jest prawo własności.

Wraz z przedawnieniem świadczenia głównego przedawniają się świadczenia uboczne (dodatkowe), również wtedy, jeśli przedawnieniu nie uległo samo świadczenie uboczne. Widać więc tu pełną zależność świadczenia dodatkowego od świadczenia głównego.

Odstąpienie od umowy z powodu niespełnionego lub niewłaściwie spełnionego świadczenia jest nieważne, jeśli roszczenie o świadczenie lub o świadczenie późniejsze jest przedawnione i dłużnik się na to przedawnienie powołuje.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Zobacz więcej: Przedawnienie w prawie niemieckim, Niemożliwość świadczenia, Unieważnienie umowy w prawie niemieckim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: