Ugoda – jak uniknąć postępowania egzekucyjnego

Ugoda jest dobrym sposobem,
by uniknąć często przeciągającego się (ze względu na postępowanie dowodowe) i kosztownego procesu. Zawarcie ugody jest też zalecane wtedy, gdy wynik procesu jest trudny do przewidzenia dla obu stron. Wiąże się to jednak z rezygnacja z części swoich roszczeń i rezygnacją z obciążenia dłużnika kosztami postępowania (koszt zawarcia ugody ponosi w połowie sam wierzyciel).
Ugodę można zawrzeć w postępowaniu procesowym (przed sądem) oraz w postępowaniu pozaprocesowym. W tym drugim przypadku będzie więc chodzić o nową umowę między dłużnikiem a wierzycielem. Istnieje również możliwość zawarcia ugody adwokackiej, która musi zostać podpisana przez strony, ich pełnomocników i potwierdzona przez sąd lub notariusza. Pociąga ona za soba takie same skutki prawne jak prawomocny wyrok sądu.
Ugoda może być zawarta również przez strony prywatnie, a nastepnie przedstawiona przez niemieckich adwokatów stron w sądzie.
Prawo niemieckie przewiduje mozliwosc zawarcia ugody z zastrzeżeniem prawa do jej unieważnienia w określonym terminie. Jest to dobry sposób na to, by zyskać więcej czasu na dogłębną analizę zawartej ugody. Może się przecież zdarzyć, że zawiera się ją w pewnym stresie, pośpiechu itd. Jeśli strona ugody skorzystałaby z takiej możliwości, ugodę traktuje się jako niebyłą i obie strony wracają do stanu wyjścia, czyli sprzed zawarcia ugody.
Ugoda ma wiele zalet, poniewaz pozwala na szybsze odzyskanie wierzytelnosci, unikniecie dlugotrwalego i kosztownego procesu oraz pewnie na lepsze relacje miedzy wierzycielem a dluznikiem juz po zakonczeniu sporu. Niezmiernie wazne jest jednak, by podczas jej zawierania, jak i w calym postepowaniu korzystac z uslug niemieckiego adwokata, który zna meandry prawa niemieckiego.
Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin
Dowiedz się więcej: Egzekucja w prawie niemieckim cz. 1 , Egzekucja w prawie niemieckim cz. 2, Ugoda- jak uniknąć postępowania egzekucyjnego, Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość świadczenia, Tytuł wykonawczy wg prawa niemieckiego.
Opracowane na podstawie książki Z. Michałowskiego „Jak ściągać należności z Niemiec”.
Reklamy

One Response to Ugoda – jak uniknąć postępowania egzekucyjnego

  1. […] się więcej: Egzekucja w prawie niemieckim cz. 1 , Egzekucja w prawie niemieckim cz. 2, Ugoda- jak uniknąć postępowania egzekucyjnego, Postępowanie egzekucyjne w Niemczech, Zwłoka dłużnika, Niemożliwość świadczenia, Tytuł […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: