Umowa kupna według prawa niemieckiego – cz. 1.

Stronami umowy kupna są sprzedający oraz kupujący. Sprzedawca zobowiązuje się poprzez umowę do przekazania rzeczy jak i przeniesienia jej własności. Rzecz ta musi być pozbawiona wad fizycznych lub prawnych. Kupujący jest obowiązany do zapłacenia umownej ceny oraz odbioru przedmiotu umowy.

Niemiecki kodeks cywilny określa również stan przedmiotu, który jest pozbawiony wad fizycznych: Przedmiot jest pozbawiony tych wad, jeśli w momencie przekazania rzeczy ma ona umówione właściwości. Jeśli właściwości te nie są określone przez strony, uważa się, że rzecz jest pozbawiona tych wad, jeśli nadaje się ona do założonego w umowie użycia lub jeśli nadaje się ona do zwyczajowego użycia i posiada właściwości, które są typowe dla rzeczy danego rodzaju i których to właściwości kupujący oczekiwał.

Właściwości te określa się również przez to, czego kupujący oczekiwał wskutek publicznych wypowiedzi sprzedawcy czy producenta, w szczególności w reklamie, chyba że sprzedawca nie znał treści tych wypowiedzi, lub nie musiał wiedzieć, że w momencie zawierania umowy kupna zostały one zmienione lub też wypowiedzi te nie mogły wpłynąć na decyzję o kupnie.

Ustawa określa, że wada fizyczna przedmiotu umowy występuje również wtedy, gdy sprzedawca dostarczył inną rzecz lub rzecz właściwą, ale w mniejszej ilości. BGB przewiduje również inne przypadki „Sachmangel”.

Przedmiot umowy jest wolny od wad prawnych, jeśli osoba trzecia ze względu na ten przedmiot wobec kupującego nie nabywa żadnych praw, lub tylko te prawa, które zostały wymienione w umowie między kupującym a sprzedającym. Wadą prawną jest również wpis do księgi wieczystej prawa, które nie istnieje, np. hipoteka, której nigdy nie było.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej: Umowa kupna według prawa niemieckiego – cz. 2

Reklamy

One Response to Umowa kupna według prawa niemieckiego – cz. 1.

  1. […] się więcej: Umowa kupna według prawa niemieckiego – cz. 1. var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_localize = { Share: "Share", Save: "Save", Subscribe: […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: