Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 1.

Poprzez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się wobec wierzyciela osoby trzeciej do wypełnienia zobowiązania. Poręczenie może dotyczyć zobowiązania przyszłego (zależnego od upływu określonego czasu) jak i warunkowego (zależnego od pewnego warunku).

Ważność umowy rękojmi wymaga formy pisemnej, przy czym prawo niemieckie (a konkretnie BGB) wyklucza formę elektroniczną. Jeśli jednak poręczyciel spełni świadczenie, mimo niezachowania wymaganej formy umowy (np. gdy zawarto ją w formie ustnej), nie będzie to wpływać negatywnie na ważność umowy – będzie się liczyć fakt prawidłowego spełnienia świadczenia.

Jaka jest wysokość poręczenia? W jakim stopniu poręczyciel odpowiada za zobowiązanie (np. kredyt zaciągnięty w niemieckim banku przez dłużnika)? BGB stanowi, że „Für die Verpflichtung des Bürgen ist der jeweilige Bestand der Hauptverbindlichkeit maßgebend“, tzn. że decydujący jest tu obowiązujący w danym okresie stan głównej wierzytelności. Zasada ta dotyczy również sytuacji, jeśli stan głównej wierzytelności ulegnie zmnianie, np. ze względu na zwłokę dłużnika.

Poręczyciel nie odpowiada jednak za zobowiązania dłużnika, które ten podjął już po przejęciu rękojmi. Musi jednak odpowiadać wobec wierzyciela za koszty wypowiedzenia i dochodzenia praw.

Poręczycielowi przysługuje prawo dłużnika do sprzeciwu i nie traci go nawet wtedy, jeśli dłużnik z tego prawa by zrezygnował.

Jeśli zaś dłużnik umrze, poręczyciel nie może się powołać na to, że spadkobierca dłużnika odpowiada za zobowiązania dłużnika tylko w sposób ograniczony. Byłoby to dla niego dość wygodne, jednak takie prawo mu nie przysługuje. Kiedy dłużnik żył, poręczyciel zobowiązał się przecież do rękojmi całego świadczenia.

Prawo niemieckie przewiduje również możliwość wspólnego odpowiadania za ten sam dług (Mitbürgschaft). W takiej sytuacji odpowiadają oni jak dłużnicy solidarni, mimo że nie musieli wspólnie przejmować poręczenia.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej: Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2., Niemieckie prawo umów, Egzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – Formerfordernisse, Proces cywilny w Niemczech, Kontrola klauzul umowy w prawie niemieckim, Zdolność do czynności prawnych, Ogólne warunki umów, Prawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

One Response to Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 1.

  1. […] się więcej: Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz.1., Niemieckie prawo umów, Egzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: