Handlungsvollmacht (HV) in Deutschland

To pełnomocnictwo, którego przedsiębiorca lub prokurent udziela innej osobie. Jest ono jednak bardziej zawężone niż prokura i w zasadzie często może dotyczyć dokonania tylko jednej czynności prawnej.

Pełnomocnictwo to nie ma jednak tak bezpiecznego charakteru jak prokura. Nie istnieje przecież konieczność wpisu do rejestru handlowego (Handelsregister).

Zakres pełnomocnictwa w zasadzie reguluje §54 HGB.  Wprowadza on również pewne ustawowe ograniczenia reprezentacji: do sprzedaży lub obciążenia gruntów, zawarcia zobowiązania przemiennego, zaciągnięcia pożyczki i prowadzenia procesu pełnomocnik będzie upoważniony tylko wtedy, jeśli w pełnomocnictwie będzie to wyraźnie zaznaczone. Wyłącza się więc czynności, których nie da się zaliczyć do tych zwyczajnych. W przeciwieństwie do prokury, osoba udzielająca pełnomocnictwo ma jednak możliwość swobodnego kształtowania zakresu pełnomocnictwa.

Ze względu na swoje bardziej ograniczone skutki prawne, pełnomocnictwo to, inaczej niż prokura, aby zostać udzielone przez osobę małoletnią, nie wymaga zgody niemieckiego sądu rodzinnego.

§56 HGB stanowi, że osoba, która jest zatrudniona w sklepie, uchodzi za tą, która jest uprawniona do sprzedaży i przyjęcia (zapłaty) za rzeczy, którymi w tym miejscu zwyczajowo się handluje.

Pełnomocnik, jak wskazuje prawo niemieckie, nie może bez zgody osoby udzielającej jej pełnomocnictwa, udzielać go nikomu innemu: „Der Handlungsbevollmächtigte kann ohne Zustimmung des Inhabers des Handelsgeschäfts seine Handlungsvollmacht auf einen anderen nicht übertragen.“

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Prokura w Niemczech – cz.1.Spółka jawna – cz. 1., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 3Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2.Niemieckie prawo umówEgzekucja z wierzytelności,Wymagania formalne umów – FormerfordernisseProces cywilny w NiemczechKontrola klauzul umowy w prawie niemieckimZdolność do czynności prawnychOgólne warunki umówPrawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: