Prokura w Niemczech – cz.1.

Prokura może być udzielona tylko przez właściciela przedsiębiorstwa lub jego prawnego przedstawiciela i tylko w sposób wyraźnie to stwierdzający: „nur mittels ausdrücklicher Erklärung erteilt werden”.

Prokura może też być udzielona więcej niż jednej osobie (Gesamtprokura).

Prokura upoważnia do wszelkich czynności prawnych przed sądem jak i poza nim. Ustawa niemiecka do tak szerokich uprawnień wprowadza jednak pewne ograniczenia: „Zur Veräußerung und Belastung von Grundstücken ist der Prokurist nur ermächtigt, wenn ihm diese Befugnis besonders erteilt ist.“ – prokurent może więc sprzedać albo obciążyć nieruchomość, ale tylko wtedy, gdy wyraźnie wspomina o tym prokura. Jest to dość zasadne ograniczenie, ponieważ własność nieruchomości (podobnie jak w Polsce) jest prawem o bardzo dużym znaczeniu – nie może więc tu być żadnej przypadkowości i miejsca na błędy.

Ustawa ogranicza jednak dalsze możliwości… ograniczania prokury. I tak nie są dopuszczalne ustalenia, zgodnie z którymi prokura dotyczyłaby tylko określonych czynności prawnych czy też tylko pewnego rodzaju czynności prawnych. Nie można ograniczyć skuteczności prokury tylko do pewnych okoliczności, czasu czy miejsca (§50 HGB).

Ograniczenie prokury tylko co do jednej z kilku filii przedsiębiorstwa jest możliwe. Musi być jednak spełniony pewien warunek – filie te muszą działać pod różnymi firmami.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Prokura w Niemczech – cz.2.Spółka jawna – cz. 1., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 3Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2.Niemieckie prawo umówEgzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – FormerfordernisseProces cywilny w NiemczechKontrola klauzul umowy w prawie niemieckimZdolność do czynności prawnychOgólne warunki umówPrawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

One Response to Prokura w Niemczech – cz.1.

  1. […] się więcej: Prokura w Niemczech – cz.1., Spółka jawna – cz. 1., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: