Ile kosztuje porada niemieckiego prawnika z zakresu prawa pracy?

Nie jest tajemnicą, że porady prawne kosztują zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Dla wielu osób, które jeszcze nie miały kontaktu z prawnikiem, wysokość kosztu porady może wydawać się trudna do oszacowania. Ile więc kosztuje porada niemieckiego prawnika z zakresu prawa pracy, przykładowo w Berlinie?

Prawo niemieckie w znacznym stopniu to reguluje, dlatego w wielu przypadkach mamy do czynienia z ustalonymi granicami cen usług prawniczych. Ustawa o wynagrodzeniu prawnika – RVG (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz) – wyznacza minimalne ceny tych usług, jednak prawnik może wyznaczyć w konkretnym przypadku cenę wyższą. Nie jest też możliwa sytuacja, w której np. adwokat niemiecki reklamowałby się, że w danych sprawach ma stałe ceny, np. ochrona przed wypowiedzeniem z pracy – 200 euro.

W przypadku spraw dot. prawa pracy dość często ma się do czynienia ze znacznymi sumami. Zdarza się, że pracodawcy niemieccy zalegają w płatnościach za urlopy, wypłaty części wynagrodzeń itd. Sprawy te bywają dość trudne dla prawnika, nie tylko ze względu na długi czas trwania, uczestnictwo w rozprawach, niekończącą się wymianę pism, ale też ze względu na to, że nie zawsze występuje wystarczająca ilość dowodów na występowanie długów pracodawcy względem pracownika. Nie jest więc tak, że poradę prawną zawsze można zaliczyć do usług tanich.

Wynagrodzenie prawnika zależy m.in. od tego, jak wiele w danej sprawie trzeba zrobić. Wpływ będzie więc miało to, czy udzielenie pomocy prawnej wiąże się z dodatkowymi kosztami, choćby pocztowymi. Jeśli nie ma żadnych innych postanowień umownych, opłaty ustala się na podstawie ustawy, wg której np. pierwsza porada (w formie rozmowy) nie może kosztować więcej niż 190 euro.

W praktyce więc, dąży się do ustalenia stawek umownych. Porozumienie takie może być zawarte na piśmie, ale najczęściej zawiera się je ustnie.

Praktyka wskazuje również, że żadne poważne niemieckie kancelarie prawne nie praktykują udzielania porad prawnych za darmo, zarówno w zakresie prawa pracy, jak i innych.

Trudno jest określić, ile będzie kosztować porada prawna, jeśli nie zna się konkretnego przypadku. Praktyka pokazuje jednak, że najniższą sumą jest kwota 50 euro. Koszt pierwszej porady prawnej w Berlinie, będzie więc wahać się od 50 do 150 euro.

Więcej informacji z zakresu niemieckiego prawa pracy dostępne m.in. w katalogu „Arbeitsrecht – niemieckie prawo pracy”.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1Niemieckie prawo pracyNiemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: