Postępowanie pojednawcze przed niemieckim sądem pracy

Postępowanie pojednawcze w sądzie pracy (Güteverhandlung im Arbeitsgericht) jest czymś, w czym większość pracowników nigdy nie brała jeszcze udziału. Można się więc zastanawiać, jak wygląda takie postępowanie i czy charakteryzują je jakieś specjalne formalności, które należy wziąć pod uwagę.

W sprawach z zakresu prawa pracy postępowanie pojednawcze jest obowiązkowe w przypadku postępowania sądowego. Strony nie mogą z niego zrezygnować.

W ramach kilku wyjątków od generalnej zasady, postępowanie pojednawcze w określonych przypadkach może nie być przewidziane, np. dzieje się tak w przypadku wniesienia powództwa wzajemnego.

Postępowanie pojednawcze ma miejsce przed sędzią przewodniczącym (vorsitzender Richter), bez udziału sędziego niezawodowego (ehrenamtlicher Richter). Postępowanie nie jest tajne, a to oznacza, że na sali mogą znajdować się osoby trzecie jako obserwatorzy. Wniosków nie stawia się jak zazwyczaj na początku.

Np. przed sądem pracy w Berlinie (Arbeitsgericht Berlin) postępowanie w większości przypadków zaczyna się od sprawdzenia obecności przez sędziego, a następnie od podsumowania stanu faktycznego. Następnie sędzia dopytuje strony odnośnie stanu faktycznego i pyta o możliwość porozumienia. Dobrze, aby już w tej fazie mieć ustaloną ze swoim prawnikiem strategię postępowania – tzn. na jakie ustępstwa i kiedy jest się gotowym pójść.

Z czynności tej należy spisać protokół. Po jego spisaniu możliwe jest zabranie protokołu ze sobą (w sądzie berlińskim załatwia się to od ręki).

Jeśli porozumienia między stronami sporu nie uda się znaleźć, następuje tzw. Kammertermin.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1Niemieckie prawo pracyNiemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: