Okres próbny – cz. 2. (Probezeit)

Okres próbny nie ma zazwyczaj wpływu na to, czy zastosowanie znajduje Kündigungsschutzgesetz. Ustawa ta znajduje najczęściej wtedy zastosowanie, gdy pracownik jest zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy. Innym niezbędnym warunkiem, jaki musi być spełniony by mówić o zastosowaniu ustawy jest fakt, że w przedsiębiorstwie musi być zatrudnionych więcej niż 10 osób.

Długość okresu próbnego w Niemczech ustawowo określono na maksymalnie 6 miesięcy. Umówienie się między pracodawcą niemieckim a pracownikiem co do krótszego okresu jest oczywiście możliwe. Okres próbny może więc wynosić 3 miesiące, ale i równie dobrze 2 tygodnie czy 2 dni. Tylko w wyjątkowych przypadkach będzie możliwe ustalenie dłuższego niż sześciomiesięczny okresu próbnego. Takim przypadkiem byłaby np. sytuacja, gdy w czasie jego trwania pracownik zachorował i stąd zaistniałaby potrzeba pewnego przedłużenia tego okresu. Takie sytuacje mają jednak w praktyce bardzo rzadkie zastosowanie.

W  sytuacji, w której w umowie nie padło słowo „okres próbny”, a umówiono się co do krótszego okresu wypowiedzenia, rozumie się w sposób dorozumiany, że strony mają na myśli okres próbny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ postanowienie takie będzie wywoływać takie same skutki, tzn. okres wypowiedzenia będzie skrócony.

Cel i sens okresu próbnego to możliwość wcześniejszego wypowiedzenia. Wypowiedzenie to dotyczy nie tylko pracodawcy, który nie jest zadowolony z pracownika, lecz również przysługuje pracownikowi. Okres wypowiedzenia wynosi 14 dni, a oświadczenie o nim nie musi być wydane na koniec miesiąca. Ustalenie dłuższego okresu wypowiedzenia jest zasadniczo możliwe, jednak należy zwrócić uwagę na to, by okresy te były równe dla pracodawcy i pracownika.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Okres próbny – cz. 1.Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1Niemieckie prawo pracyNiemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

One Response to Okres próbny – cz. 2. (Probezeit)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: