Stille Gesellschaft – spółka cicha – cz.1

W polskim prawie nie wyróżnia się spółki cichej i stosuje się do niej przepisy ogólne. Inaczej jest jednak w prawie niemieckim, ponieważ niemiecki kodeks spółek handlowych (Handelsgesetzbuch – HGB) przewiduje dla jej odrębne uregulowania.

Spółka cicha jest szczególną formą spółki. Zalicza się ją do spółek osobowych, ale nie jest ona spółką handlową. Bez żadnych dodatkowych regulacji, zgodnie z koncepcją ustawową, spółka ta ma raczej charakter stosunku zobowiązaniowego.

Spółka cicha powstaje, jeśli kiedy osoba fizyczna lub osoba prawna poprzez swój wkład bierze udział w działalności handlowej innej osoby. Wkład ten nie musi mieć charakteru pieniężnego, ponieważ może być wniesiony np. w formie pracy.

Jest to spółka, która często nie jest nawet ‘widoczna’ dla osób trzecich, ponieważ ściśle dotyczy stosunku łączącego obie strony. Nie ujawnia się jej w rejestrze handlowym (Handelsregister) ani w innych wykazach. Taka forma spółki może być korzystna dla przedsiębiorcy, który ma pewne potrzeby finansowe, a nie chce pożyczać środków z banku czy innych źródeł.

Umowa spółki cichej nie wymaga według prawa niemieckiego żadnej specjalnej formy – może być więc zawarta np. w formie ustnej.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Stille Gesellschaft – spółka cicha – cz.2, Likwidacja spółki jawnej – cz.2., Spółka jawna w Niemczech, Spółka jawna – cz. 2., Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 3, Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2.,Niemieckie prawo umów, Egzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – Formerfordernisse, Proces cywilny w Niemczech,Kontrola klauzul umowy w prawie niemieckim, Zdolność do czynności prawnych, Ogólne warunki umów,Prawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

One Response to Stille Gesellschaft – spółka cicha – cz.1

  1. […] się więcej: Stille Gesellschaft – spółka cicha – cz.1., Likwidacja spółki jawnej – cz.2., Spółka jawna w Niemczech, Spółka jawna – cz. 2., […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: