Nadgodziny w niemieckim prawie pracy

Czy pracownik w Niemczech musi godzić się na nadgodziny? Mało kto z radością przyjmuje wiadomość pracodawcy, że oto jakaś praca musi koniecznie zostać wykonana jeszcze dziś i dlatego trzeba zostać dłużej w pracy. Czy aby na pewno trzeba się na to godzić? Jak nadgodziny rozumiane są w prawie niemieckim?

Nadgodziny są wtedy, gdy przekroczony zostanie czas pracy określony w umowie o pracę. Pracownik musi jednak uważać na to, by pracodawca wyraźnie poprosił pracownika o pozostanie dłużej w pracy, czy też zgodził się na to. Jeśli pracownik sam, z własnej inicjatywy (np. jeśli ma płacone na godziny) pozostanie w pracy dłużej niż to określa umowa, pracodawca nie będzie obowiązany mu za to zapłacić.

Obowiązek przepracowania nadgodzin musi być wyraźnie stwierdzony w umowie o pracę. Jeśli nie ma takiego umownego postanowienia, pracownik będzie musiał zostać dłużej w pracy wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy naruszone mogłyby być istotne interesy przedsiębiorstwa. W razie wątpliwości pracodawca ma obowiązek udowodnienia, że takie okoliczności zaistniały.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:
http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Okres próbny – cz. 1.Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1Niemieckie prawo pracyNiemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

2 Responses to Nadgodziny w niemieckim prawie pracy

  1. Jaca pisze:

    To znaczy, ze jeśli regularnie (prawie codziennie) pracodawca mówi żebym zostawał po godzinach w pracy np pracuje od 14- 22:30 a zostaje do 12, 1 w nocy, to może samowolnie podjąć decyzję o zamianie tych godzin na czas wolny? Bilans wynosi wtedy 1=1 a przecież to są nadgodziny i to do tego przepracowane w nocy?

  2. Jaca pisze:

    ps a w umowie o prace zawarte jest np 40h, czyli normalny wymiar pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: