Praca na czarno w Niemczech – czy można domagać się wynagrodzenia?

Praca na czarno może wydawać się korzystna finansowo, np. jeśli pracodawca niemiecki czy pracownik chcą uniknąć płacenia podatków. Wydaje się, że łamiąc prawo można sporo zaoszczędzić, ale czy na pewno? Jakie prawa przysługują osobie pracującej w Niemczech na czarno, której pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia? Czy w takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwać jakiekolwiek roszczenie i możliwość wniesienia skargi do sądu w Niemczech?

Czym jest praca na czarno (Schwarzarbeit) w świetle niemieckiego prawa pracy?

Praca na czarno ma miejsce wtedy, gdy wykonuje się usługi lub świadczy pracę uchybiając normom prawa podatkowego (Steuerrecht), prawa ubezpieczeń społecznych (Sozialversicherungsrecht), zaniechując obowiązkom poinformowania odpowiednich urzędów czy w przypadku niepoinformowania właściwego cechu (w przypadku wykonywania rzemiosła).

Konsekwencje pracy na czarno w Niemczech.

Praca na czarno wiąże się z różnego rodzaju skutkami z zakresu prawa cywilnego czy nawet karnego. Wiąże się również z naruszeniem norm ustawy Schwarzarbeitbekämfungsgesetz (§ 1 Abs. 1 Ziff. 1 SchwarzArbG). Czy więc pracodawca ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia? Roszczenie o zapłatę wynagrodzenia wynika z umowy o pracę, a ta z kolei w przypadku pracy na czarno jest nieważna. To nie znaczy jednak, że pracownik pozostaje bez żadnych środków prawnych – przysługuje mu roszczenie z tytułu wzbogacenia się pracodawcy.

Orzeczenie Landesarbeitsgericht Berlin- Brandenburg z 26.11.2002 (3 Sa 1530/02) dotyczyło właśnie odpowiedzi na podobne pytanie. W tym przypadku LAG uznał, że pracownik ma wobec pracodawcy roszczenie o zapłatę wynagrodzenia. Nie można jednak uznać, że sąd za każdym innym razem orzekłby podobnie (Bundesgerichtshof (BGH) nie orzekał w podobnych sprawach) i że każdej osobie pracującej na czarno takie roszczenie przysługuje.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Okres próbny – cz. 1., Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1, Niemieckie prawo pracy, Niemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: