Kto ponosi koszty sądowe w postępowaniu przed niemieckim sądem pracy (Arbeitsgericht)?

Osoba, która chce wnieść skargę do niemieckiego sądu pracy (Arbeitsgericht) np. w Berlinie, z powodu przykładowo wypłaty za niskiego wynagrodzenia od niemieckiego pracodawcy, czy też chce zaskarżyć wypowiedzenie z pracy, musi wiedzieć, że postępowanie sądowe wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów.

Inaczej niż w normalnym postępowaniu cywilnym, w przypadku postępowania przed niemieckim sądem pracy w pierwszej instancji każda ze stron ponosi swoje koszty (np. adwokackie). Oznacza to, że choćby pracownik wygrał spór wynikający z wypowiedzenia stosunku pracy, i tak będzie on musiał sam ponieść swoje koszty adwokackie – a nie strona przeciwna.

W postępowaniu przed sądem pracy drugiej instancji w Niemczech stosuje się zwyczajne reguły, tzn. strona przegrana ponosi koszty strony wygranej. Nie jest jednak tak, że przegrany ponosi koszty również i z I instancji – wyłącznie z II.

Jest kwestią pewnego zwyczaju a nie uregulowania ustawowego, że koszty postępowania pozasądowego w sprawach z zakresu prawa pracy ponosi się samodzielnie – tzn. żadnej ze stron nie przysługuje roszczenie o ich zwrot. Wyjątek stanowi tu jednak postępowanie egzekucyjne.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Okres próbny – cz. 1., Odmowa pracy wieczorem podstawą zwolnienia?, Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1, Niemieckie prawo pracy, Niemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: