Czy w niemieckim prawie pracy można odstąpić od umowy o pracę e-mailem?

Zdarza się, że pracodawca niemiecki musi natychmiast zakończyć stosunek pracy ze względu na pewne niewłaściwe zachowanie pracownika (verhaltensbedingte Kündigung). Dobrym sposobem dla przyspieszenia sprawy wydawałoby się skorzystanie z drogi elektronicznej – wysłanie e-maila. Pracodawca pewnie gdzieś kiedyś słyszał, że odstąpienie musi mieć formę pisemną, ale czy odstąpienie drogą elektroniczną spełni ten warunek formalny?

Pracodawca musi się jednak powstrzymać przed pochopnym działaniem. Często wypowiedzenie w trybie nadzwyczajnym bez wcześniejszego upomnienia na skutek określonego zachowania pracownika nie jest możliwe. Należy więc upewnić się, czy tryb ten jest w danym przypadku dopuszczalny, by nie narazić się na proces z pracownikiem.

W §623 BGB (niemieckiego kodeksu cywilnego) stwierdza się, że „Die Beendigung von Arbeitsverhältnissen durch Kündigung oder Auflösungsvertrag bedürfen zu ihrer Wirksamkeit der Schriftform; die elektronische Form ist ausgeschlossen“.

Z ustawy jasno więc wynika, że e-mail nie spełnia warunku co do formy. Według prawa niemieckiego e-mail nie jest oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej, a więc nie jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w taki sposób.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: