Stosunek prawny wspólników niemieckiej spółki jawnej cz. 1.

Stosunek prawny wspólników spółki jawnej wynika przede wszystkim z treści umowy spółki. Niemiecki kodeks spółek handlowych zawiera jednak pewne regulacje o charakterze norm ogólnych, tzn. że jeśli istnieją inne postanowienia umowne (oczywiście dopuszczalne prawem), mają one pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi.

HGB stanowi, że jeżeli wspólnik spółki jawnej dokonuje niezbędnych wydatków w sprawach spółki, a także jeżeli ponosi on straty pośrednio w wyniku własnego zarządzania lub w wyniku ryzyka nierozłącznie związanego z jego osobą, spółka jest obowiązana do ich rekompensaty.

Wspólnik, który nie wpłacił w odpowiednim czasie swojego wkładu pieniężnego (Geldeinlage), czy też jeśli nie zdał do kasy spółki pobranych pieniędzy spółki (Gesellschaftsgeld), czy też jeśli nieupoważniony pobrał dla siebie pieniądze z kasy spółki, musi uiścić odsetki od dnia, w którym tego dokonał. Nie wyklucza się przy tym obowiązku naprawienia powstałych z tego tytułu szkód.

Wspólnika obowiązuje zakaz konkurencji. To oznacza, że bez zgody pozostałych wspólników nie może on działać w branży, w której działa spółka, ani też działać jednocześnie w innej jednakowej spółce jako wspólnik ponoszący odpowiedzialność swoim majątkiem.

W pozostałych kwestiach dotyczących spółki jawnej, a nieuregulowanych w niemieckim kodeksie spółek handlowych (HGB), stosuje się niemiecki kodeks cywilny (BGB).

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: