Zapłata za nadgodziny – Niemcy

Nadgodziny ( Mehrarbeit / Überstunde ) to taki rodzaj godzin pracy, które przekraczają normalny czas pracy dla każdorazowego stosunku pracy, ustalony w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy, czy w umowie zakładowej: „Überstunden sind die Arbeitsstunden, die über die Arbeitszeit hinausgehen, welche für das jeweilige Arbeitsverhältnis durch Arbeitsvertrag, Tarifvertrag oder Betriebsvereinbarung festgelegt worden sind” (BAG 9 AZR 566/96).

Pracodawca w Niemczech nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za każdą dodatkową godzinę pracy. Będzie musiał to zrobić tylko wtedy, gdy sam zarządzi, żeby pracownik pracował dłużej. Roszczenie o zapłatę „niezarządzonych” nadgodzin będzie przysługiwać pracownikowi tylko w wyjątkowych przypadkach. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w których pracownik celowo doprowadził do tego, że nadgodziny są konieczne dla prawidłowego wykonania określonej pracy.

Nie istnieją jednak żadne wymagania, by zarządzenie nadgodzin musiało mieć jakąś specjalną formę (np. pisemną). Wręcz przeciwnie – może dojść do zarządzenia nawet w sposób milczący, jeśli z okoliczności wynika, że pracodawca zgadza się na przekroczenie normalnego czasu pracy (np. jeśli określona praca musi zostać wykonana w danym terminie – istnieje pewne konkretne zadanie).

Pracownik musi przed sądem przedstawić i w razie potrzeby udowodnić:

  • długość normalnego dziennego czasu pracy (wraz z przerwami)
  • rzeczywiście wykonaną pracę
  • przerwy
  • zarządzenie pracodawcy o nadgodzinach.

Pracownik może być zobowiązany do pracy w nadgodzinach, jeśli wynika to z umowy o pracę, z układu zbiorowego lub z umowy zakładowej. Obowiązek taki może również wynikać z zaistnienia pewnych wyjątkowych okoliczności, np. gdy zagrożone jest istnienie miejsca pracy.

Pracodawca może w pewnych dość wąskich granicach zmniejszyć wysokość wynagrodzenia za nadgodziny. Nie może on jednak zupełnie wyłączyć jego zapłaty.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: