Osobiste stawiennictwo przed sądem pracy w Berlinie

Kiedy pracownik wnosi pozew, np. o wynagrodzenie czy ochronę przed wypowiedzeniem przed sądem pracy w Berlinie, ale też i przed każdym innym sądem pracy w Niemczech, sąd może zarządzić obowiązek osobistego stawiennictwa pracownika i pracodawcy w celu przeprowadzenia posiedzenia pojednawczego. Celem wydania takiego zarządzenia jest najczęściej uzyskanie wyjaśnień co do stanu faktycznego czy też próba pogodzenia stron. W przypadku zarządzenia obowiązku stawienia się strony przed sądem, osobne wezwanie otrzymuje zarówno pracownik jak i pracodawca (oprócz wezwania, które jest doręczane prawnikowi).

Takiego wezwania do sądu nie należy ignorować. Pracodawcy niemieccy często tłumaczą się brakiem czasu i licznymi obowiązkami, czy też faktem, że sprawę zlecili prawnikowi. Dlaczego więc powinni stawić się przed na posiedzenie przed sądem pracy?

Mimo że termin w niemieckim sądzie może nie być dla wezwanego najbardziej odpowiedni, nie można zapomnieć, że obowiązek stawiennictwa należy traktować poważnie. Jeśli wezwany się nie stawi, sąd może zarządzić obowiązek zapłaty grzywny za niestawiennictwo. Sąd może też oprócz grzywny zarządzić wyłączenie pełnomocnika procesowego, co z kolei doprowadziłoby do powstania podstawy do wydania wyroku zaocznego.

Strona, która ma obowiązek osobistego stawiennictwa, może mieć swojego reprezentanta, który będzie upoważniony do udzielenia wyjaśnień co do stanu faktycznego czy też zawarcia ugody. Czy takim przedstawicielem mógłby być prawnik? To często wydaje się dość problematyczne, m.in. dlatego, że osoba taka powinna posiada informacje co do stanu faktycznego.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: