Czy w Niemczech czas potrzebny na zmianę ubioru wlicza się do czasu pracy?

Problem nie należy do rangi tych najpoważniejszych, jednak i on zastanawiał niemieckich prawników: czy czas potrzebny do tego, by po przyjściu zmienić ubiór na służbowy, a na zakończenie dnia pracy, zmienić go na nie-służbowy, należy zaliczyć do czasu pracy.

Federalny Sąd Pracy (Bundesarbeitsgericht – BAG) zajął się tą kwestią w związku z § 87 ust. 1 pkt 2 ustawy Betriebsverfassungsgesetz.

W orzeczeniu z 10 listopada 2009 r. (1ABR 54/08) Sąd ten orzekł, że dla pracownika nie jest typowym chodzenie w stroju służbowym poza czasem pracy, a jego noszenie leży w interesie pracodawcy. Nikt raczej bez przyczyny (poza czasem pracy) nie chodzi np. w służbowym kombinezonie czy żakiecie z logo firmy. Konieczność takiego ubioru wiąże się ze świadczeniem pracy. Dlatego Sąd ten uznał czas potrzebny na ubranie czy też zmianę stroju służbowego za czas pracy.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: