Upomnienie z powodu spóźnienia – Abmahnung wegen Unpünktlichkeit

Jeśli pracownik spóźni się do pracy, pracodawca nie może w normalnym przypadku wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę – spóźnienie nie byłoby właściwą podstawą wypowiedzenia. Pracodawca musi najpierw udzielić pracownikowi upomnienia.

Upomnienie musi zawierać konkretną przyczynę, ze względu na którą zostało ono udzielone. Ważne więc byłoby tu wskazanie: dokładnego czas, kiedy pracownik miał stawić się w pracy i kiedy rzeczywiście się stawił- nie miałoby zupełnie żadnego sensu udzielanie upomnienia, jeśli ktoś spóźniłby się do pracy np. do 5 minut (chyba, że zdarzałoby się to częściej).

Nie ma też sensu zbyt pochopne udzielanie upomnień bez rzeczywistej woli rozwiązania stosunku pracy (LAG Rheinland-Pfalz wyrok z 23.04.2009 – 10 Sa 52/09). Zbyt często stosowanie tej formy mobilizowania pracownika do lepszej pracy mogłoby spowodować jej „zużycie”. Pracownik ma się liczyć z konsekwencjami, a więc obawiać się, że dalsze tego typu zachowanie może skończyć się utratą pracy.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: