Czy spóźnienie do pracy jest podstawą zwolnienia w Niemczech?

W poprzednim poście poruszony już został problem spóźnienia do pracy w Niemczech a zwolnienia. Pracodawca nie może ot tak rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem, który nie pojawił się w pracy o wyznaczonej godzinie. Zwolnienie musi w takim przypadku poprzedzać upomnienie (Abmahnung).

Co jednak, jeśli spóźnienie nie było spowodowane przez pracownika – co jeśli nie ponosi on winy, ponieważ do spóźnienia doszło np. z powodu złej pogody  – nie działała sprawnie komunikacja miejska w Berlinie?

Zasada stanowi, że jednokrotne spóźnienie raczej nie jest podstawą do nadzwyczajnego wypowiedzenia umowy o pracę (außerordentliche Kündigung). W takim przypadku nie będzie uzasadnione również udzielenie upomnienia, które uprzedza wypowiedzenie.

Czy jednak zawsze można usprawiedliwiać spóźnienie nie najlepiej funkcjonującą komunikacją miejską? Nie. Usprawiedliwienie takie jest dość silne, jednak nie bez wyjątków. Pracownik będzie mógł się usprawiedliwić, jeśli np. zimą dojdzie do nadzwyczajnie wysokich opadów śniegu i nieoczekiwanego paraliżu komunikacyjnego, ale nie będzie mógł tego zrobić w przypadku zwyczajnych w danej porze roku warunków pogodowych.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: