Przeniesienie – czy niemiecki pracodawca może robić, co chce?

Zdarza się, że pracodawca chce przenieść pracownika do innego miejsca pracy (np. do innego oddziału przedsiębiorstwa). Może się z tym wiązać spora niepewność pracownika, jeśli np. dodatkowo przyjechał do pracy w Niemczech bez bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego. Czy niemiecki pracodawca ma prawo przenieść pracownika, jeśli tylko tego zechce?

Jeśli w umowie o pracę (Arbeitsvertrag – wzór umowy o pracę) jest dokładnie określone miejsce pracy (gdzie pracownik ma wykonywać powierzone obowiązki), a nie ma w nim postanowienia (klauzuli) dopuszczającego możliwość przeniesienia (Versetzungsklausel), to przeniesienie jest dopuszczalne tylko za zgodą pracownika. W przeciwnym razie takie przeniesienie byłoby nieważne. W takim przypadku pracodawca musiałby działać za pomocą wypowiedzenia zmieniającego (Änderungskündigung).

Prawo pracodawcy do wydawania poleceń daje jemu w pewnych przypadkach możliwość przeniesienia pracownika nawet wbrew jego woli, jeśli w umowie nie ma konkretnie wskazanego miejsca pracy.

Z takiego uprawnienia pracodawca może skorzystać, o ile spełniona będzie jeszcze jedna przesłanka – przeniesienie będzie uzasadnione, jeśli będzie je można uznać za słuszne (Billigkeit). Pracownik będzie mógł się więc bronić przed taką decyzją pracodawcy, jeśli decyzja o przeniesieniu nie spełni tej przesłanki, a dodatkowo np. będzie się wiązać z niedopuszczalnymi trudnościami dla pracownika – np. koniecznością rozłąki z rodziną. Słuszność decyzji o przeniesieniu może być sprawdzona przez sąd.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: