Czy praktykantom w Niemczech przysługuje wynagrodzenie?

Często wydaje się oczywistym, że praktykant w niemieckim przedsiębiorstwie, instytucji itp., nie ma roszczenia o wynagrodzenie za swoją pracę. W wielu przypadkach jest to prawda, ale nie zawsze.

W normalnym przypadku praktykę odbywa się w celu zdobycia wiedzy i umiejętności dot. określonego zawodu. Nauka odgrywa tu zasadniczą rolę. Najczęściej praktykant jest oddawany pod opiekę pracownika,  a w związku z tym pracodawca ponosi tu pewien nakład. Pracodawca może też sprawdzić, czy dana osoba (praktykant) w ogóle nadawałaby się jako przyszły pracownik. Zasadniczo taka praktyka nie podlega wynagrodzeniu.

Niemieckie prawo pracy

Inaczej wygląda to w przypadku tzw. Scheinpraktikum, która również występuje w wielu przypadkach. Praktykant ma już pewne umiejętności oraz nadzieję na znalezienie przyszłego pracodawcy; pracodawca z kolei, że znajdzie kogoś, kto za darmo wykona zadania innego (np. chorego) pracownika.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli nie jest potrzebne wdrożenie do pracy, a praktykant, właściwie bez różnicy, tak jak pracownik wykonuje określone, pozostałe do wykonania w zakładzie pracy zadania, to taka umowa może nazywać się nawet jako umowa o praktykę, ale jest de facto stosunkiem pracy. W takim przypadku nauka zawodu nie jest priorytetem, lecz jest nim wykonywanie określonych zadań, a praktykantowi za jego pracę należy się wynagrodzenie.

Podsumowując:
– wykonywane jest określone świadczenie;
– priorytetowej roli nie odgrywa nauka zawodu;
– nie jest potrzebne wdrożenie czy zdobycie niezbędnej wiedzy;
– brak różnic wobec “normalnych” pracowników;
– włączenie do organizacji zakładu.

Praktykant może więc domagać się należnego mu wynagrodzenia. Istotne jest przy tym przestrzeganie wymaganych terminów, aby roszczenie nie uległo przedawnieniu.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: