Wypowiedzenie w okresie próbnym

W przypadku wielu stosunków pracy w Niemczech, postanowienia umowy określają okres próbny – dość często na 6- miesięczny. Wielu pracownikom wydaje się, że jeśli tylko uda im się „przetrwać” w pracy przez ustalony okres próbny, to już nie grozi im wypowiedzenie. Oczywiście nie jest to prawda.

Duże znaczenie w niemieckim prawie pracy ma ustawa Kündigungsschutzgesetz. Ochrona z ustawy znajduje jednak zastosowanie, jeśli stosunek pracy trwa co najmniej 6 miesięcy, a w pracodawca zatrudnia min. 10 osób na pełne etaty. Jeśli postanowiono by, że okres próbny trwa tylko 3 miesiące, to aż do upływu 3 kolejnych miesięcy, okres wypowiedzenia dla pracodawcy wynosiłby tylko 4 tygodnie, bez konieczności jego uzasadnienia.

Niektórzy pracownicy zastanawiają się, czy w przypadku wypowiedzenia w 6- miesięcznym okresie próbnym, do zachowania terminu dochodzi w chwili dojścia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do pracownika, czy też w chwili upływu terminu wypowiedzenia. Np. pracownik został zatrudniony 1.1.2011 r. Ustalono 6-miesięczny okres próbny, kończący się 30.06.2011 r. Pracodawca wypowiedział stosunek pracy 29.06.2011 r. poprzez osobiste wręczenie wypowiedzenia pracownikowi. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, tj. do 13.07.2011 r. Decydująca okazuje się chwila dojścia oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy przez pracodawcę, a więc 29.06. Ma to duże znaczenie dla skuteczności wypowiedzenia w okresie próbnym.

 

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: