Änderungskündigung – wypowiedzenie zmieniające w niemieckim prawie pracy

Wypowiedzenie zmieniające (Änderungskündigung) nie jest powszechnie kojarzonym wypowiedzeniem stosunku pracy. Dotyczy ono tylko pewnej części warunków stosunku pracy, np. zmiany wymiaru czasu pracy, czy zmiany zakresu obowiązków pracownika, np. gdy zakład pracy przechodzi reorganizację, itd.

W przypadku takiego wypowiedzenia pracodawca wypowiada pracownikowi dotychczasową umowę, oferując w tej samej chwili nową umowę, na podstawie której trwałby stosunek pracy, jednak na zmienionych warunkach.

Wypowiedzenie zmieniające jest wiążące, jeśli zmiana warunków jest uzasadniona. Pracodawca niemiecki nie może ot tak wręczać wypowiedzenia zmieniającego, ponieważ miałoby to negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnienia pracownika.

Pracownik w Niemczech, który otrzymał takie wypowiedzenie ma kilka możliwości zachowania:

  1. Może zaakceptować wypowiedzenie zmieniające, co będzie skutkować zmianą warunków dotychczasowego stosunku pracy;
  2. Może odrzucić wypowiedzenie zmieniające i złożyć pozew do niemieckiego sądu pracy. W takim przypadku to sąd rozstrzygnie zasadność wręczenia pracownikowi takiego wypowiedzenia. Jeśli jednak sąd orzeknie, że wypowiedzenie takie było zasadne, będzie to również oznaczać utratę pracy przez pracownika;
  3. Może zaakceptować z zastrzeżeniem- co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla pracownika. Pracownik (zazwyczaj w ciągu 3 tygodni od otrzymania wypowiedzenia zmieniającego) składa pracodawcy niewywołujące skutków prawnych zastrzeżenie, a także w ciągu 3 tygodni od chwili otrzymania wypowiedzenia zmieniającego składa pozew do sądu, efektem którego będzie kontrola sądowa. Kontynuuje on pracę na zmienionych zasadach po upływie okresu wypowiedzenia, a przed ostatecznym rozstrzygnięciem kontroli sądowej. Jeśli sąd orzeknie, że wypowiedzenie takie nie było zasadne, wraca się do starych warunków stosunku pracy. Jeśli sąd orzeknie, iż spełnione zostają przesłanki dla zmian na podstawie wypowiedzenia zmieniającego, stosunek pracy trwa nadal, ale już na nowych warunkach. Pracownik zachowuje więc pracę.

 .

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: