Lohnsteuerkarte – karta podatkowa w Niemczech

Karta podatkowa jest konieczna do tego, by osoby fizyczne, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mogły w Niemczech płacić podatek dochodowy.

Kartę podatkową najczęściej należy przedstawić pracodawcy, a wnioskuje się o jej wydanie we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym (Finanzamt).

Ze względu na przygotowywane zmiany w systemie, karty wydane na rok 2010 zachowują swą ważność również w roku 2011, jednak nie dłużej niż do roku 2012. Jeśli ktoś rozpoczyna pracę w Niemczech w roku 2011, otrzyma w urzędzie skarbowym zaświadczenie zastępcze. W 2012 planuje się w Niemczech wprowadzenie elektronicznego systemu poboru podatku od wynagrodzenia (ELStAM), który zastąpi obowiązujące dziś karty podatkowe. System ten znacznie usprawni pobieranie danych pracownika, jakie pracodawca potrzebuje, by móc spełniać swoje obowiązki jako płatnik podatku.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Advertisements

Jedna odpowiedź na „Lohnsteuerkarte – karta podatkowa w Niemczech

  1. […] ryczałtowo (tu: Lohnsteuer) można rozliczać również za pomocą Lohnsteuerkarte. Ma to wtedy sens, gdy pracownikowi w ogóle odpada obowiązek zapłaty podatku, ponieważ kwota […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: