Praca w czasie przestoju ekonomicznego – Kurzarbeit

Praca w niepełnym wymiarze godzin ze względu na przejściowe zmniejszenie regularnego czasu pracy (Kurzarbeit) może być spowodowana kryzysem ekonomicznym. W przedsiębiorstwie dochodzi do znacznego przestoju, który jednak nie ma trwałego, lecz przejściowy charakter. Oznacza to, że w jakiejś perspektywie czasowej istnieją widoki na polepszenie koniunktury i powrót do przyjętej w umowie o pracę liczby godzin pracy.

Przestój może dotyczyć zarówno wszystkich jak i tylko części pracowników. Pracownicy, których taki przestój dotyczy pracują w zmniejszonym wymiarze godzin, ale zdarza się, że nie pracują w ogóle.

Wprowadzenie przez niemieckiego pracodawcę Kurzarbeit może być narzędziem, który w przypadku przejściowego przestoju może pomóc zapobiec zwalnianiu z pracy, jak i pozwolić odciążyć pracodawcę, któremu np. zmniejszyła się liczba zamówień, poprzez częściowe zwolnienie go od ciężaru kosztów pracowniczych.

Aby w przypadku, gdy mamy do czynienia z przestojem, zapobiec jeszcze znacznemu pogorszeniu się sytuacji ekonomicznej pracowników (w końcu pracują mniej albo i w ogóle), pracownicy mają możliwość złożenia wniosków o tzw. Kurzarbeitergeld – świadczenia z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Właściwym miejscem do ubiegania się o takie pieniądze jest w Niemczech Bundesagentur für Arbeit.

Pracownicy musza się jednak liczyć z tym, że świadczenie takie nie w pełni wyrówna ich dochody. Kurzerarbeitergeld pokrywa tylko pewną część utraconego wynagrodzenia. Ważne jednak jest to, że pracownik nie traci swojego miejsca pracy, a pracodawca często wykwalifikowanego i sprawdzonego pracownika – korzyści czerpią więc obie strony.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: