Skąd wiadomo, czy naszego stosunku pracy dotyczy niemiecki układ zbiorowy?

W Niemczech jest około 73.000 układów zbiorowych (Tarifvertrag), z czego ok. 476 jest ogólnie wiążących. Wielu pracowników w Niemczech, a zwłaszcza dopiero przybyłych tam pracowników z Polski, nie wie, że taki układ zbiorowy znajduje zastosowanie w przypadku określonego miejsca pracy.

Jeśli tak się dzieje, powoduje to, zastosowanie znajduje szereg dodatkowych regulacji, obowiązujących zarówno pracownika jak i pracodawcę. Ogólnie wiążący układ pracy znajduje zastosowanie automatycznie, bez konieczności zawierania dodatkowych postanowień umownych.

Jak jednak znaleźć taki układ zbiorowy?

Pracodawca ma ustawowy obowiązek wskazania w umowie o pracę, że w danym przypadku taki układ zbiorowy obowiązuje. Niewywiązanie się z tego obowiązku może prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Pracodawca powinien wtedy samemu postarać się znaleźć konieczne informacje. W tych poszukiwaniach pomocne może okazać się niemieckie ministerstwo – Bundesministerium für Arbeit und Soziales, na którego stronie internetowej znajduje się lista układów zbiorowych znajdujących  w Niemczech powszechne zastosowanie.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: