Zajęcie dochodów z pracy w Niemczech

Zajęcie dochodów ( Pfändung von Arbeitseinkommen )– na co należy zwrócić uwagę?

Fakt, że dochody z pracy są szczególnie chronione przed zajęciem (np. ze względu na egzekucję jakichś długów), jest raczej powszechnie znany. Mało jednak kto wie, jak wygląda taka ochrona.

Dochody z pracy ( Arbeitseinkommen ) – charakterystyczne jest to, że zasadniczo tylko dochody netto mogą podlegać zajęciu. W przypadku pytania o wysokość możliwej do zajęcia sumy nie mają znaczenia takie czynniki jak podatek od dochodu czy wysokość składki na ubezpieczenie społeczne.

Ochrona dochodów pracownika jest podzielona na 3 grupy:

– dochody, których zajęcie jest w całości wykluczone – absolut unpfändbare Einkünfte;

– dochody, których zajęcie jest warunkowe – bedingt pfändbare Bezüge;

– dochody relatywnie podlegające zajęciu – relativ pfändbare Bezüge.

Do tego należy wspomnieć, iż istnieje specjalna ochrona przed zajęciem, której powstanie uzależnione jest od wniosku samego pracownika.

Zajęciu mogą podlegać m.in. następujące dochody:

– odprawy ( Abfindungen ), zasiłek dla bezrobotnych ( Arbeitslosengeld ), udział w zyskach ( Gewinnbeteiligung ), tzw. Kurzarbeitergeld, a i w pewnej części także wynagrodzenie za nadgodziny ( Überstundenvergütung ).

Zajęciu nie mogą podlegać m.in.:

– dodatki jubileuszowe ( Jubiläumszuwendungen ), dodatki na dziecko ( Kindergeld ), jak i wynagrodzenie za urlop ( Urlaubsentgelt ).

Prawo niemiecki e przewiduje jednak w wielu przypadkach pewne granice tej ochrony. I tak, zasadniczo wynagrodzenie podlega ochronie przed zajęciem, ale do wysokości 930 euro miesięcznie albo 217,50 euro tygodniowo albo 43,50 euro dziennie.

Jeśli jednak dłużnik ze względu na obowiązek wynikający z ustawy zapewnia utrzymanie (poprzedniemu) małżonkowi, (poprzedniemu) partnerowi życiowemu, osobie spokrewnionej, czy też rodzicowi, wysokość kwoty podlegającej ochronie ulega podwyższeniu do maksymalnie: 2,060 euro miesięcznie albo 478,50 euro tygodniowo albo 96,50 euro dziennie, a mianowicie do 350 euro miesięcznie albo 81 euro tygodniowo albo 17 euro dziennie dla pierwszej osoby, której zapewnie się utrzymanie i do 195 euro miesięcznie albo 45 euro tygodniowo albo 9 euro dla drugiej (aż do piątej) osoby.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: