Czy w Niemczech wolno pracownikowi pracować w czasie urlopu?

Wielu pracowników często wykorzystuje swój urlop w lecie. W czasie kryzysu wielu z nich może się jednak zastanawiać, czy nie wykorzystać wolnego i nie dorobić w innym miejscu. Czy pracownik może tak postąpić?

Zgodnie z treścią ustawy (Bundesurlaubsgesetz) pracownik nie ma prawa podczas urlopu trudnić się innym zarobkowym zajęciem, które nie jest związane z celem urlopu – odpoczynkiem.

Czy zatem pracownik nie może wykonywać żadnego dodatkowego zajęcia, np. remontu w domu? Wszystko zależy od poszczególnego przypadku. Decydujące znaczenie ma to, czy zajęcie służy celom zarobkowym. Zajęcie typowo zarobkowe jest ustawowo zabronione.

Jakie skutki prawne wiążą się ze złamaniem zakazu?

Jeśli pracownik pracuje w czasie urlopu i działa wbrew zakazowi, to traci on roszczenie o dodatek urlopowy. Skutkuje to tym, że pracodawca może żądać od pracownika jego zwrotu, jeśli taki dodatek został jemu wypłacony. Może on również domagać się zaprzestania czynności przez pracownika. Możliwym wydaje się tu również wyciągnięcie bardzo surowych konsekwencji – wypowiedzenie stosunku pracy.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: