Niezdolność do pracy spowodowana przez osobę trzecią

Pracownikowi może się przydarzyć, że jego niezdolność do pracy będzie spowodowana przez osobę trzecią, np. w wyniku wypadku samochodowego na niemieckiej autostradzie. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie, niezależnie od roszczenia pracodawcy wobec osoby trzeciej. Z kolei pracodawca ma roszczenie o naprawienie szkody wobec tej osoby, ponieważ przez nią musiał ponosić ciężar określonych świadczeń, nie uzyskując w zamian świadczonej przez pracownika w normalnej sytuacji pracy.

Oczywiście niezdolność do pracy wiąże się po stronie pracownika z obowiązkiem poinformowania pracodawcy i potwierdzenia tej niezdolności. Pracodawca musi zostać powiadomiony niezwłocznie o samym fakcie bycia niezdolnym do pracy, a także o przewidywanym okresie, w jakim stan te może trwać. Jako niezwłoczne powiadomienie rozumie się jeszcze nawet pierwsze godziny zamierzonej pracy, ale nie później. Nie będzie niezwłocznym poinformowaniem, zawiadomienie pracodawcy o chorobie na koniec dnia pracy, czy na następny dzień.

Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 dni, pracownik musi najpóźniej 4 dnia nieobecności przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarski (ärztliche Bescheinigung über das Bestehen der Arbeitsunfähigkeit), w którym musi znaleźć się informacja o przewidywanym czasie tej nieobecności. Jeśli niezdolność do pracy przedłuży się ponad to, co wcześniej przewidywano, pracownik musi oczywiście przedłożyć kolejne zaświadczenie. Jeśli tego nie robi mimo wcześniejszego upomnienia, może to być dla niemieckiego pracodawcy podstawą do zwolnienia go, a także do tego, by nie wypłacać mu należnego wynagrodzenia za okres choroby.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: