Zatrudnianie obcokrajowców w Niemczech

Niemieckie 2 ustawy: Zuwanderungsgesetz oraz Aufenthaltsgesetz są podstawą do udzielenia przez Ausländerbehörde zgody na podjęcie pracy oraz pobyt w Niemczech. Pozwolenie na takie zatrudnienie musi również wydać Agentur für Arbeit. Inna podstawa prawna dotyczy obcokrajowców już żyjących w Niemczech: Beschäftigungsverfahrensverordnung (BeschVerfV).

Od wspomnianych wyżej uregulowań są oczywiście wyjątki. Przewidziane są one dziś dla obywateli takich państw członkowskich Unii Europejskiej (ale nie wszystkich!) jak: Austria, Belgia, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Na liście wyjątków są też inne kraje: Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria. Obywatele tych państw nie potrzebują dziś żadnych pozwoleń na pracę w Niemczech.

Obywatele Bułgarii i Rumunii mogą bez wiz (czy innych dokumentów uprawniających do pobytu) wjeżdżać na teren Republiki Federalnej, jednak tzw. Arbeitsgenehmigung- EU, ponieważ dotyczy ich okres przejściowy. Ograniczenie to ma jednak obowiązywać tylko do 31 grudnia 2013 r.

Również i od tego ograniczenia wobec Bułgarów i Rumunów przewidziano w prawie niemieckim pewne wyjątki. Od 1 stycznia 2012 obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę nie dotyczy pracowników, którzy ukończyli szkołę wyższą i którzy potrafią to udokumentować, uczniów określonych zawodów oraz pracowników sezonowych.

Od 1 stycznia 2012 wobec specjalistów określonych zawodów z tych 2 państw zrezygnowano w Niemczech ze wstępnego sprawdzania ich kompetencji.
.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: