Wypadek samochodowy w Niemczech w czasie podróży służbowej – kto ponosi odpowiedzialność?

Pracownicy w Niemczech dość często odbywając podróż służbową, korzystają z własnych samochodów. Może to z kolei nasuwać pytanie, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu za powstałe w wyniku wypadku szkody odpowiada pracodawca.

Jeśli pracownik używa samochodu tylko na własny użytek, np. żeby podjechać z domu do pracy i szybciej znaleźć się w miejscu wykonywania pracy, i dochodzi do wypadku, pracownikowi nie przysługuje żadne roszczenie wobec pracodawcy.

Inaczej jest jednak w przypadku podróży służbowej. Zgodnie z niemieckim orzecznictwem, pracownik ma wobec pracodawcy roszczenie o naprawienie szkód, które powstały podczas takiej podróży jego prywatnych samochodem. Warunek konieczny dla powstania takiego roszczenia jest jednak taki, by użycie prywatnego samochodu pracownika było na polecenie pracodawcy albo doszło do niego wskutek jakiejś pilnej sytuacji w zakładzie pracy, np. trzeba koniecznie dokądś jechać, nie można skorzystać z komunikacji miejskiej, a żaden samochód służbowy nie jest już dostępny lub sprawny.

Jeśli istnieje już roszczenie pracownika wobec pracodawcy, powstaje pytanie, czy i w jakim stopniu współwinnym powstania szkód jest pracownik (mógł on przecież prowadzić samochód pod wpływem alkoholu). Może to mieć wpływ na pomniejszenie (a nawet i zniesienie) obowiązku naprawienia tych szkód przez pracodawcę.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: