Aufhebungsvertrag w niemieckim prawie pracy

Okres próbny w stosunku pracy umożliwia pracodawcy sprawdzenie pracownika, a pracownikowi zapoznanie się z charakterem czy miejscem pracy.

Wypowiedzenie szczególne jest w okresie próbnym zawsze możliwe. Wypowiedzenie oparte na zwyczajnych podstawach jest również dopuszczalne, chyba że istnieją przesłanki dla zastosowania szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem, np. ciąża.

Jeśli pracodawca nie jest zadowolony z pracownika, może w czasie okresu próbnego zdecydować o rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownik praktycznie nie ma wtedy szans na obronę przed taką decyzją pracodawcy. Zgodnie z niemieckim prawem pracy ochrona stosunku pracy miałaby miejsce dopiero po upływie okresu próbnego, wynoszącego często maksymalnie długi okres, tj. 6 miesięcy.

Zatem jeśli pracodawca nie zdążył sprawdzić pracownika w okresie próbnym, a chce dać jemu jeszcze szansę „na wykazanie się”, może zawrzeć z pracownikiem odpowiednią umowę – Aufhebungsvertrag – np. z przewidzianym końcem terminu jej obowiązywania. Umowa taka pozwaliłaby skrócić okres wypowiedzenia, przez co zabezpieczałaby pracodawcę o tyle, że mógłby on, nie ryzykując ponoszenia skutków zwyczajnego wypowiedzenia stosunku pracy, upewnić się, czy dany pracownik jest potrzebny w jego przedsiębiorstwie. Zawarcie takiej umowy nie jest jednak zupełnie pozbawione jakiegokolwiek ryzyka dla niemieckiego pracodawcy. Jeśli okres trwania takiej umowy byłby zbyt długi, odpowiedni urząd mógłby zarzucić pracodawcy, że ten omija właściwe przepisy prawa pracy, które chronią prawa pracownika.

Dla pracownika zawarcie z pracodawcą umowy o rozwiązaniu dotychczasowego stosunku pracy może nieść za sobą ryzyko, ponieważ niemiecki urząd pracy może uznać, iż skoro pracownik zawarł taką umowę dobrowolnie, to nie przysługują mu świadczenia dla osoby bezrobotnej. Skutki zawarcia takiej umowy w czasie trwania okresu próbnego są takie same.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: