400 – Euro – Job

W przypadku zatrudnienia w Niemczech na niepełny etat (tzw. Minijob) jak i zatrudnienia na krótki okres czasu (praca sezonowa – np. praca wakacyjna w Niemczech) mają zastosowanie pewne szczególne rozwiązania prawne.

Minijob i praca sezonowa muszą zostać zgłoszone w Minijob-Zentrale. Zgłosić należy zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie zatrudnienia, Beitragnachweis – a więc powiadomienie do kasy chorych ( Krankenkasse ) o wysokości i podziale przekazanych składek na ubezpieczenie. Minijob-Zentrale zajmuje się także poborem ryczałtu podatku.

W tym poście ograniczę się do pierwszego zagadnienia – zatrudnienia na niepełny etat.

Jest to tzw. 400- Euro – Job, tzn. praca, w której zarabia się nie więcej niż 400 euro miesięcznie. Dawne uregulowanie, polegające na ograniczeniu takiej pracy do maks. 15 h/ tydzień zostało zmienione i nie obowiązuje.

Pracodawca musi za każdą zatrudnioną w ten sposób odprowadzać ryczałtowo pewne podatki i składki. Są to:

 • 15 % – Rentenversicherung;
 • 13 % – Krankenversicherung;
 • 2 % – Pauschsteuer (włącznie z podatkiem kościelnym i tzw. Solidaritätszuschlag), o ile nie jest on obliczany przez obowizującą jeszcze kartę podatkowa (Lohnsteuerkarte);
 • ew. 0,7 % – Umlage U1 (dot. wyrównania nakładów pracodawcy w przypadku choroby pracownika);
 • 0,14 % – Umlage U2 (dot. wyrównania kosztów pracodawcy w przypadku macierzyństwa pracownika);
 • 0,04 % – Insolvenzgeldumlage.

Razem jest to więc maks. 30,88% wynagrodzenia, która jest odprowadzana do Minijob- Zentrale. W przypadku tego typu zatrudnienia, ale u osób, które są ubezpieczone prywatnie, odpada obowiązek zapłaty Krankenversicherung.

Pracownik jest zwolniony od ponoszenia kosztów ubezpieczenia społecznego. Może on jednak zrezygnować z tego uprawnienia i dobrowolnie odprowadzić ryczałtową składkę w wys. 4,6% na Rentenversicherung. Pracodawca musi go poinformować o tej możliwości.

Zamiast ryczałtowo (tu: Lohnsteuer) można rozliczać również za pomocą Lohnsteuerkarte. Ma to wtedy sens, gdy pracownikowi w ogóle odpada obowiązek zapłaty podatku, ponieważ kwota wolna nie została przekroczona.

Jeśli wynagrodzenie przekracza kwotę 400 euro mies., pracodawca musi zapłacić całą przypadającą na niego składkę na ubezpieczenie socjalne: wzrasta ona stopniowo o ok. 4% do ok. 21%, gdy wynagrodzenie dochodzi do 800 euro mies. Minijob- Zentrale pomaga pracodawcy ustalić właściwą w określonej sytuacji wysokość tej stawki.Opadtkowanie w takim przypadku następuje poprzez Lohnsteuerkarte.

Obok obowiązku powiadomienia Minijob- Zentrale istnieje również konieczność powiadomienia i wniesienia składki na Unfallversicherung. Składka ta jednak obciąża tylko pracodawcę.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 .

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

3 Responses to 400 – Euro – Job

 1. […] zostało, że w przypadku pracy na niepełny etat, a właściwie zawężając – tzw. 400- Euro- Job, a także pracy sezonowej w Niemczech – np. wakacyjnej pracy w Berlinie, mają miejsce pewne […]

 2. paulina pisze:

  jeslei pracodawca odporwdza sklade na Krakenversicherung to moje pytanie jest jak to wyglada w przypadku osob ubezpieczonych w Polsce. Mamy tzw EKUZ wyd. przez NFZ. Czy wobes odprowdzenia 13% mam rozumiec, ze nie musze wykupywac dodatkowego ubezpieczenia w Niemczech?

  • Sprzedam koszty pisze:

   Jeżeli się nie mylę, to ubezpieczenie zdrowotne w Polsce zwalnia z obowiązku opłacania składek zdrowotnych w Niemczech i na odwrót.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: