Praca sezonowa w Niemczech

W poprzednim artykule wspomniane zostało, że w przypadku pracy na niepełny etat, a właściwie zawężając – tzw. 400- Euro- Job, a także pracy sezonowej w Niemczech – np. wakacyjnej pracy w Berlinie, mają miejsce pewne szczególne regulacje prawne. W tym tekście przybliżone zostaną te odmienności, ale w przypadku pracy sezonowej (Saisonbeschäftigung).

Różnice dotyczą nie tylko niemieckiego prawa podatkowe, lecz również prawa ubezpieczeń społecznych (Sozialversicherungsrecht).

Jako zatrudnienie sezonowe rozumie się takie zatrudnienie, które (zgodnie z postanowieniami umowy lub stosunku pracy) jest ograniczone w ciągu roku kalendarzowego do maksymalnie 2 miesięcy albo w przypadku mniej niż 5 dni pracy w tygodniu – do maksymalnie 50 dni pracy. Jak liczy się te dni? Jeśli nie jest to praca wykonywana zawodowo, pod uwagę bierze się przepracowane łącznie u wszystkich pracodawców dni (może się przecież zdarzyć, że w tak krótkim czasie kilkukrotnie zmieni się pracodawcę), a nie liczy się otrzymanego wynagrodzenia. Jest to więc inny sposób regulacji niż w przypadku wspomnianej wcześniej Minijob, w przypadku której sumuje się dochody pracownika.

Kiedy praca ma charakter wykonywanej zawodowo?
Wtedy, gdy jej znaczenie nie jest tylko gospodarczo podrzędnie ważne. Nie może ona więc być wykonywana jako podstawa zabezpieczenia środków do życia czy zapewnienia określonego standardu życia. Ten warunek nie jest spełniony np. w przypadku, gdy praca sezonowa jest wykonywana obok głównego zajęcia zarobkowego, np. przez osoby opiekujące się domem, emerytów, uczniów czy studentów.

Zatrudnieniem sezonowym nie jest taka praca, której podstawą jest stosunek pracy trwający ponad rok, czy też taka, co do której obowiązuje porozumienie o odnawianiu jej co rok. Nieistotny jest tu fakt, że przepracowało się tylko 50 dni w roku kalendarzowym.

W przypadku zatrudnienia sezonowego ani pracownik, ani pracodawca nie mają obowiązku zapłaty Sozialversicherung. Pracodawca nie musi też płacić żadnych ryczałtów. Dotyczy to również sytuacji, gdy obok wykonywane jest jakieś inne, główne zajęcie o charakterze zarobkowym ( w przypadku którego ten obowiązek istnieje), albo inne nieznaczne zajęcia zarobkowe. Pracodawca musi jednak uiścić łącznie 0,74% składki na tzw. wydatki pracodawców spowodowane chorobą lub macierzyństwem (Umlagebeitrag zum Ausgleich der Arbeitgeberaufwedungen bei Krankheit und Mutterschaft). Umlagebeitrag zum Ausgleich der Arbeitgeberaufwedungen bei Krankheit und Mutterschaft w wysokości 0,6% odpada jednak w przypadku zatrudnienia na nie więcej niż 4 tygodnie lub w przypadku przedsiębiorstw z większą liczbą pracowników niż 30.

O zatrudnieniu sezonowym należy powiadomić Minijob- Zentrale.
.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej:

http://www.adwokat-niemcy.de/blog/category/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/

oraz: http://pl.wordpress.com/tag/arbeitsrecht-niemieckie-prawo-pracy/ , a także: http://www.adwokat-niemcy.de/html/niemieckie_prawo_pracy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: