Odpowiedzialność członka zarządu niemieckiej sp. z o.o. za zobowiązania podatkowe (Umsatzsteuer, Lohnsteuer, Körperschaftsteuer) – cz.1.

Przy wykonywaniu obowiązków członek zarządu musi zachować należytą staranność: Sorgfalt eines ordentlichen Geschäftsmannes anwenden (§ 43 (1) GmbHG).

Członkowie zarządu, którzy nie dopełnili swoich obowiązków, zasadniczo odpowiadają solidarnie wobec spółki za powstałe szkody (§ 43 (2) GmbHG). Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, np. w przypadku obowiązku podatkowego.

Członek zarządu, z ustawy uprawniony do reprezentowania spółki, obowiązany jest m.in. wypełniać ciążące na spółce obowiązki podatkowe (§ 34 AO) (roszczenia wynikające z podatkowego stosunku zobowiązaniowego określa § 37 AO). Jeśli nie spełnia on świadczenia w ogóle, czy też nie spełnia go prawidłowo (np. poprzez niedotrzymanie terminu), może za nie odpowiadać osobiście (§ 69 AO).

Odpowiedzialność według § 69 AO jest jednak zależna od istnienia dodatkowych przesłanek – ma miejsce wtedy, gdy do niewypełnienia czy też nienależytego wypełnienie obowiązku doszło w wyniku działania umyślnego lub rażąco niedbałego. Kolejną konieczną przesłanką takiej odpowiedzialności jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego między działaniem członka zarządu a powstaniem szkody.

BFH za rażąco niedbałe działanie uważa np. nieodprowadzenie należnego podatku w ustawowo ustalonym terminie.

Jeśli w zarządzie spółki jest więcej niż jeden członek, co do zasady każdy z nich ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: