Ubezpieczenie społeczne w Niemczech – kontrola pracodawcy.

W Niemczech, nie inaczej jak w wielu innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, kontroli właściwych organów państwowych podlegają pracodawcy w zakresie wypełniania ciążących na nich obowiązków z tytułu ubezpieczenia społecznego. Odpowiednie służby co najmniej raz na 4 lata dokonują kontroli prawidłowości rozliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne pracowników. W niektórych sytuacjach kontrole mogą mieć częstszy i niezapowiedziany charakter. Niemcy stworzyli w tym celu specjalną instytucję – Kontrolę Skarbową Pracy na Czarno.

Za naruszenie przepisów pracodawcy niemieckiemu grożą często wysokie kary. Brak zgłoszenia, opłaty składek lub prowadzenia zapisów rachunkowych w zakresie ubezpieczeń społecznych kwalifikuje się zgodnie z ustawą (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) jako pracę na czarno. Pracodawca może zostać zobowiązany do zapłaty zaległych składek, a także do uiszczenia opłaty za zwłokę. Dodatkowo może być zobowiązany do zapłaty wysokiej kary grzywny.

Pracownik również może zostać ukarany karą grzywny za naruszenie przepisów, jeśli np. w czasie kontroli nie udzieli służbom kontrolującym informacje na temat stosunku pracy czy uniemożliwi wgląd do dokumentów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: