Umowa na czas określony w Niemczech – podstawowe informacje

Prawo niemieckie zezwala na zawarcie umów o pracę z ograniczeniem czasu i bez podania powodu tego ograniczenia (czyli np. końca określonego projektu), jednakże na łączny okres nie dłuższy niż 2 lata. W ciągu tych 2 lat taka umowa nie może być też przedłużana więcej niż 3 razy, a samo przedłużenie możliwe jest tylko w okresie obowiązywania poprzedniej umowy.

Nie jest możliwe zawarcie umowy na czas określony z tym samym pracodawcą bez podania przyczyny ograniczenia czasu, jeśli już wcześniej danym pracodawca i pracownik zawarli umowę na czas nieokreślony. Bundesarbeitsgericht (Federalny Sąd Pracy) pozwolił jednak na wyjątek od tej reguły, jeśli taki stosunek pracy (na czas nieokreślony) obowiązywał między stronami wcześniej niż przed 3 laty (Wyrok z 06 kwietnia 2011, Az. 7 AZR 716/09).

Pracodawca może natomiast zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony bez żadnych dodatkowych przeszkód, jeśli między stronami istnieje stosunek o naukę zawodu (Ausbildungsverhältnis). Taki stosunek nie jest bowiem stosunkiem pracy.

Poprzez porozumienia zbiorowe można zmieniać dopuszczalną liczbę umów na czas określony, jednak strony umowy nie mogą same, jeszcze dodatkowo zmieniać postanowień tych porozumień.

W 2007 r. ze względu na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości niemiecki ustawodawca zmienił treść ówczesnych unormowań i dopuścił zatrudniania na podstawie umów na czas nieokreślony (bez podania rzeczowej przyczyny takiego ograniczenia) osób w wieku powyżej 52 lat. Zawieranie takich umów może być dopuszczalne nawet przez okres 5 lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: