Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech

Wśród Polaków przyjeżdżających do Niemiec do pracy są osoby, które jeszcze nie znalazły żadnego pracodawcy. Wielu zwłaszcza młodym osobom wydaje się, że poszukiwanie pracy w Niemczech trwa krótko i kończy się powodzeniem. Nie zawsze przecież tak jest. Następnie nie rzadko pojawia się problem braku środków finansowych, a w kolejności pomysł, że może warto byłoby skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech. Intuicja podpowiada, że obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest uprawniony do takiego świadczenia. Czy więc Polakom, którzy przyjeżdżają do Niemiec w celach zarobkowych, może przysługiwać “na dzień dobry”prawo do zasiłku dla bezrobotnych na podstawie niemieckich przepisów?

Zasadniczo nie. Prawo to przysługiwałoby im tylko wtedy, gdyby poprzednio byli zatrudnieni w Niemczech i spełniali jeszcze dodatkowe warunki. Ograniczenia te mają za zadanie zapobiegać nadużyciom w systemie świadczeń socjalnych. Mogłoby być tak, że obywatele biedniejszych państw członkowskich rejestrowaliby się w Niemczech jako bezrobotni w celu pobierania wyższego niż w ich krajach zasiłku.

Obywatele Unii Europejskiej mają jednak pewną możliwość otrzymania wsparcia. Ze względu na pobyt w Niemczech i zamiar poszukiwania tam pracy, mogą oni otrzymywać przez okres 3 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 6) zasiłek, o ile prawo do niego przysługuje im w kraju ich pochodzenia. Dochodzi do transferu prawa do zasiłku. Warunkiem koniecznym dla Polaka jest jednak zarejestrowania się jako osoba bezrobotna w polskim urzędzie pracy.
.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Reklamy

One Response to Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech

  1. zasilek pisze:

    Czy nie przepadnie mi zasilek jak nie jestem za rejestrowany przez 3 Miesionce proszę o pomóc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: