Areszt śledczy w Niemczech

W praktyce często mamy do czynienia z taką sytuacją, że przykładowo obywatel polski, który popełnił w Niemczech jakiś czyn karalny zostaje natychmiastowo zamknięty w areszcie śledczym.  Znajduje to uzasadnienie, w tym że istnieje obawa mataczenia bądź ryzyko ucieczki( wynika to z braku miejsca zamieszkania w kraju, w tym wypadku w Niemczech).

Przesłanki zastosowania aresztu śledczego w Niemczech są następujące:

 1. Zachodzi nagłe podejrzenie popełnienia przestępstwa,
 2. Zostaje spełniona przesłanka zastosowania aresztu:
  1. obawa mataczenia lub
  2. ryzyko ponownego popełnienia czynu zabronionego lub
  3. ryzyko ucieczki

Kiedy zostają spełnione wyżej wymienione przesłanki zostaje zastosowany z reguły w Niemczech areszt śledczy. Problemem jest sytuacja, gdy krewni nie są natychmiast poinformowani o tym, czy ich członek rodziny został aresztowany. Często nie otrzymują oni takiej wiadomości od aresztowanych  i w związku z tym mają uzasadnione obawy.

Wiele osób  nie wie, że aresztowany ma możliwość poinformowania ambasady polskiej o swoim aresztowaniu. Ambasada w takim przypadku zazwyczaj zawiadamia rodzinę. Niestety wielu obywateli polskich nie informuje o swoim aresztowaniu ambasady, ponieważ boją się, że ten czyn karalny zostanie również zarejestrowany w Polsce, co nie jest jednak prawdą.

W przeciwnym razie pozostaje rodzinie tylko możliwość zlecenia prowadzenia sprawy adwokatowi w Niemczech. Adwokat taki podejmuje poszukiwania i kontaktuje się przeważnie telefonicznie z prokuraturą bądź policją i w ten sposób może szybko ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z aresztem.

Jeżeli obywatel polski zostaje aresztowany w Niemczech to członkowie jego rodziny powinni szybko przedsięwziąć jakieś czynności i zlecić prowadzenie sprawy adwokatowi, który podejmie się obrony w sprawie karnej. Adwokat składa przeważnie wtedy wniosek o wgląd do akt i podejmuje kontakt z sędzią karnym i prokuraturą w Niemczech.

Jeśli nie istnieje możliwość wystąpienia przeciwko zastosowaniu aresztu śledczego, na przykład za pomocą zażalenia na aresztowanie czy też za pomocą zbadania podstaw do aresztowania, to wtedy obrońca dokłada starań, aby możliwie jak najszybciej został wyznaczony termin rozprawy głównej.

W przypadku dalszych pytań bądź w przypadku potrzeby obrony w sprawach karnych jesteśmy chętnie do Państwa dyspozycji.

Prawnik niemiecki Andreas Martin – Kancelaria w Polce

Reklamy

2 Responses to Areszt śledczy w Niemczech

 1. Adwokat Wrocław…

  […]Areszt śledczy w Niemczech « Adwokat Niemcy – Kancelaria Prawna[…]…

 2. […] w Niemczech. Jeżeli polski obywatel nie zostanie zatrzymany na miejscu, to zostanie osadzony w areszcie śledczym, który może w większości przypadków opuścić po uiszczeniu kaucji lub złożenia […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: