Delegowanie pracowników budowlanych do Niemiec

Do 30 kwietnia 2010 r. delegowanie pracowników budowlanych do Niemiec przez polskich przedsiębiorców wymagało uzyskania tzw. kontyngentu. Każdego roku  u naszych zachodnich sąsiadów mogła pracować wyłącznie określona wcześniej liczba osób. Wiązało się to z długotrwałą, zbiurokratyzowaną procedurą.

Od 1 maja 2011 r., od kiedy przestały obowiązywać zasady tzw. „Arbeitsmarktschutzklausel” polskie przedsiębiorstwa branży budowlanej nie mają już obowiązku ubiegania się o kontyngenty, ani o pozwolenia na pracę dla delegowanych pracowników. Obywateli polskich nie dotyczą również ograniczenia w dostępie do rynku pracy w niemieckich regionach o podwyższonej stopie bezrobocia. Wykonywanie  usług budowlanych w Niemczech stało się więc dużo prostsze.

Jakim regulacjom podlega obecnie polski przedsiębiorca czy pracownik?

Moc obowiązującą zachowały pozostałe ustawy niemieckie, w tym przede wszystkim AEntG (Arbeitnehmerentsendegesetz). Stosunek pracy pomiędzy polskim pracodawcą a delegowanym pracownikiem reguluje polskie prawo pracy, co jednak nie zmienia faktu, iż polski pracodawca (podobnie jak niemiecki) ma obowiązek przestrzegania zapisów AEntG.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: