Likwidacja spółki jawnej – cz. 1.

Likwidacja spółki ma miejsce po jej rozwiązaniu, o ile wspólnicy nie postanowią inaczej lub jeśli wobec niej nie toczy się postępowanie upadłościowe.

Jeśli do rozwiązania spółki dochodzi poprzez wypowiedzenie wierzycieli wspólników lub poprzez otwarcie postępowania upadłościowego, likwidacja może mieć miejsce tylko za zgodą tych wierzycieli lub syndyka masy upadłościowej. Jeśli w postępowaniu upadłościowym powierzono zarząd masą upadłościową dłużnikowi, zamiast zgody syndyka wymaga się zgody dłużnika.

Jeśli do rozwiązania spółki dochodzi z powodu utraty majątku, likwidacja ma tylko wtedy miejsce, gdy po rozwiązaniu okaże się, że jakiś majątek, który ulega podziałowi jednak jest.

Na wniosek uczestników postępowania (którymi mogą być wspólnicy jak i nawet wierzyciele) i ze względu na ważny powód sąd właściwy ze względu na miejsce siedziby spółki, może uznać za likwidatora nawet osobę, która nie jest wspólnikiem: das Gericht kann in einem solchen Falle Personen Liquidatoren ernennen, die nich zu den Geselchaftern gehören (§146 HGB).

Odwołanie likwidatorów możliwe jest tylko poprzez jednogłośne postanowienie uczestników postępowania. Z ważnych powodów wniosek w tej sprawie może złożyć również sąd.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

 

Dowiedz się więcej: Likwidacja spółki jawnej – cz.2.Spółka jawna w Niemczech,  Spółka jawna – cz. 2.Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 2Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft bürgerlichen Rechts – cz. 3Rękojmia (poręczenie) – Bürgschaft – cz. 2.,Niemieckie prawo umówEgzekucja z wierzytelności, Wymagania formalne umów – FormerfordernisseProces cywilny w Niemczech,Kontrola klauzul umowy w prawie niemieckimZdolność do czynności prawnychOgólne warunki umów,Prawo pierwokupu – Vorkaufsrecht.

Reklamy

One Response to Likwidacja spółki jawnej – cz. 1.

  1. […] się więcej: Spółka jawna – cz. 2., Likwidacja spółki jawnej,  Spółka cywilna w Niemczech – cz. 1, Spółka cywilna w Niemczech – Gesellschaft […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: